Muhabbit

Yeni Ekonomik Planda Dijital Varlıklar İçin Kontrol Gelecek!

Uzun zamandır devam eden düzenlemelerden Yeni Ekonomik Program’da da bahsedildi.

dijital varlık vergilendirmesi

Geçtiğimiz gün açıklanan yeni ekonomik program ile birlikte birçok noktada yeni adımlar atılacağı açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı ile birlikte enflasyonun tek haneye indirilmesi de dahil olmak üzere birçok noktada yeni adımlar atılacak.

İthal ürün vergilerinde yapılacak değişikliklerin yanı sıra birçok konuda da değişiklik yapılarak yerli üretimin desteklenmesi amaçlanmakta.

Dijital Varlıklara Kontrol Geliyor

Yapılan açıklamada dijital varlıklara da değinilmiş durumda. Uzun zamandır devam eden düzenlemelerden Yeni Ekonomik Program’da da bahsedildi.

Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada, dijital olarak alınıp satılabilen ve transfer edilebilen, kısacası dijital olarak bir değeri bulunan varlıkların işlemlerin vergilendirilmesi öngörülüyor.

Halihazırda devam eden çalışmaların hızlandırılacağının belirtildiği açıklamalarda söz konusu varlıklar ile suç finansmanının önüne geçilmesi de planlanıyor. Yeni kontrol mekanizmaları ile birlikte suç finansmanı için dijital varlıkların kullanılmasının önüne geçilecek.

Ek olarak dijital ekonomik faaliyetlerin doğru biçimde vergilendirileceğinin de belirtildiği açıklamalarda, bahsi geçen alanlarda oluşan vergi kaybı da ortadan kaldırılmış olacak. Bitcoin ve benzeri varlıklar ile borsalar üzerinden gerçekleştirilen işlemler sonucu elde edilen gelirler bu şekilde vergilendirilebilir durumda olacak.

Bu noktada sosyal medya üzerinden yürütülen işler ile ilgili vergilendirmelerin de bahsi geçiyor.

Sosyal medya üzerinden yürütüken işlerin ekonomik faaliyet anlamında son dönemde oldukça büyüdüğü belirtilirken, vergi noktasın oldukça büyük bir açık oluştuğunun da altı çizilmekte.

Dijital varlık işlemleri için getirilecek vergi ve düzenlemeler sizce sektörü nasıl etkileyecektir?

Son Yazılar

Exit mobile version