Muhabbit

Binance, USDC Trade Hizmetini Durduruyor!

Binance’ten şaşırtan bir haber geldi. Dünyanın en büyük kripto para borsasında USDC, USDP ve TUSD stablecoin’leri işlemlere kapatılıyor!

Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance, dün (05.09.2022) web sitesi üzerinden bir duyuru yaptı. Duyuruya göre kripto para borsası, platformunda mevcut olan ve deposit edilen USDC, USDP ve TUSD stablecoin’lerini kendi yerel stablecoin’i BUSD’ye dönüştürecek. Şirket bu 3 stablecoin’i platformundan delist ediyor.

Yapılan açıklamaya göre bu adım ile birlikte, kullanıcılar için likidite ve sermaye verimliliği artırılmış olacak.

İlginizi çekebilir: Stablecoin: USDT vs USDC

Elveda USDC

Stablecoin’ler arasında USDC, 51 milyar dolarlık piyasa değeri ile sektörün en büyük ikinci stablecoin’i. Binance’e ait BUSD ise üçüncü sırada yer alıyor ve piyasa değeri 19 milyar dolar. Bu değer, USDC’nin piyasa değerinin yarısından daha az. Binance tarafından atılacak bu adım ile birlikte; 28 milyon kullanıcısı olan kripto para borsasında bundan böyle USDC, USDP ve TUSD’ye erişim olmayacak.

Binance tarafından yapılan açıklamada şunlar söyleniyor:

Bu değişiklik, kullanıcıların USDC, USDP ve TUSD çekme işlemlerini yapabilmelerini engellemeyecek. Hesaplarındaki BUSD kadar, 1:1 oranında bu stablecoin’leri çekebilecekler.

Kullanıcılar değişiklik sonrası 24 saat içerisinde, hesaplarındaki dönüştürülmüş varlıkları görme şansına erişecekler. Manüel dönüşüm için minimum tutar 1 USDC, USDP veya TUSD olacak. Bu tutardan düşük hesaplar otomatik olarak BUSD’ye dönüştürülecek.

İlginizi çekebilir: Tether (USDT) ve Circle (USDC), Ethereum The Merge ile İlgili Tarafını Seçti!

Binance Tepki Çekti

Binance ayrıca, otomatik dönüşüme uygun stablecoin listesini gelecekte güncelleyebileceğini de söylüyor. Binance tarafından atılan bu adımın sonucunda bazı şüphe ve eleştiriler oluştu. Binance, BUSD’ye rakip stablecoin’leri böylelikle BUSD’ye dönüştürmüş oluyor.

Twitter fenomeni @BloodgoodBTC konu ile ilgili şu gönderiyi paylaştı:

Kripto Monopoly 101. Binance, USDC trade işlemlerini platformundan 25 Eylül 2022 itibarıyla kaldırıyor. Böylece kendi stablecoin’leri BUSD’yi güçlendirecekler. Binance, Google’ın 10 yıl önce yaptığı şeyi yapıyor ve rakiplerini piyasadan siliyor.

Platformda USDC, USDP ve TUSD spot trading, futures ve margin işlemleri için destek hizmeti tamamen kaldırılacak.

Dünyanın en büyük stablecoin’i Tether (USDT) ise Binance’te henüz bir yaptırıma maruz kalmadı. En büyük stablecoin USDT’nin piyasa değeri şu anda 67 milyar dolar.

İlginizi çekebilir: Tether (USDT) Nedir?

Stablecoin haberleri için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version