Muhabbit

Binance ve Ukrayna Siber Suçluları Yakaladı!

Binance, Ukrayna ile birlikte çalışarak dolandırıcılıkların önüne geçmek istiyor.

ukrayna

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, bazı büyük ölçekli kara para aklama eylemlerini engellemek adına, Ukrayna’daki kanun uygulayıcı makamlar ile işbirliği yapıyor.

Borsa ile birlikte çalışan Ukrayna polisi, 42 milyon $’lık fidye yazılımı ve kara para aklama eylemine katılan bir grup suçluyu tespit edip tutukladı. Binance, 18 Ağustosta yayınladığı bir raporda konu ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Rapora göre, suçlular 2018’den bu yana milyonlarca doları kripto para birimleri üzerinden aklıyor. Bir Binance temsilcisi, şüphelilerin hepsinin Ukrayna vatandaşı olduğunu ve Haziran 2020’de tutuklandığını söyledi.

Binance’e göre, grup öncelikle Ukrayna’da faaliyet göstermekteydi. Ancak aynı zamanda küresel ölçekte birkaç siber saldırıya da karışmıştı. Sözcü, grubun büyüklüğü veya dahil olan diğer kişi ve kuruluşlar hakkında ek ayrıntılar vermekten kaçındı.

Başarılı soruşturma, Binance’in 2020 başlarında Ukrayna ile işbirliği yapmaya başladıktan sonra sonuça kavuştu.

Soruşturma, Binance’in yüksek riskli kuruluşlar arasındaki işlemleri takip eden “Bulletproof Exchangers” projesinin bir parçası.

Bu tür araştırmalar, Binance’in Binance Sentry olarak bilinen dahili risk istihbarat birimi ve Güvenlik Veri Bilimi tarafından yürütülüyor.

Borsa temsilcisi, Binance’in Ukrayna’nın yanı sıra, dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda yargı kurumlarından yasa uygulama taleplerini ele aldığını da belirtti. Bildirilenlere göre Binance, Eylül 2019’da Birleşik Krallık’ta benzer bir soruşturmaya dahil olmuş. Borsa, Binance’in İngiliz savcılara, kurbanların 51 milyon $’lık zarara uğramasına neden olan bir dolandırıcılık araştırmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Binance’in Ukrayna’ya yerel kripto suçlarıyla yardım etme çabası, borsa ile ülkenin arasında yaşanan bir işbirliğine dayanmakta. 2019’un sonlarında Binance, Ukrayna’nın kripto ile ilgili mevzuatı geliştirmesine yardımcı olmak için Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ile bir Mutabakat Anlaşması imzaladı.

Büyük kripto analiz firması Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre, Binance ve Huobi borsaları 2019’da tüm yasadışı Bitcoin transferlerinin %52’sini oluşturmuş durumda.

Son Yazılar

Exit mobile version