Muhabbit

Bitcoin Fiyatı Mt. Gox Duyurusuyla Düşüşe Geçti!

Bitcoin, mart ayında ulaştığı zirveden %20 düşerek, mayıs ortasından beri en düşük seviyesinde işlem görüyor. Mt. Gox’un temmuz ayında Bitcoin ve Bitcoin nakit geri ödemelerini başlatacağını duyurması bu düşüşe sebep oldu.

Mt. Gox Geri Ödemeleri ve Piyasa Tepkisi

Mt. Gox’un temmuz başında yaklaşık 9 milyar dolar değerindeki Bitcoin ve Bitcoin nakit geri ödemelerini başlatacağını duyurması, piyasada büyük bir satış dalgasına yol açtı. Bu duyurunun ardından Bitcoin fiyatı %5’in üzerinde düşerek 60 bin dolar seviyesine yaklaştı.

Bitget Araştırma analisti Ryan Lee, bu durumu “haberi sat” senaryosu olarak değerlendirdi. Lee, “Bitcoin cinsinden geri ödeme, piyasada arz akışı endişeleri yaratıyor ve bu geri ödemeleri alacak kişilerin, son on yılda elde ettikleri kazançları nakde çevirmeleri muhtemel” dedi.

Ryan Lee, önerilen 9 milyar dolarlık geri ödemenin önemli olduğunu ancak Bitcoin’in çeşitli dayanıklılık faktörleriyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Fed Net Likidite Endeksi’nin 6,5 trilyon doları aşarak piyasaya 400 milyar dolarlık likidite sağlaması ve olası faiz indirimleri, Bitcoin’in olumsuz etkilere karşı direnç gösterebilme potansiyelini artırıyor.

Stocklytics analisti Neil Roarty, “Ayılar, hem piyasada hem de ruh halinde temel bir değişim olduğunu ileri sürüyor” dedi. Roarty’ye göre, bazı büyük Bitcoin sahiplerinin varlıklarını boşaltmaya başlaması bu düşüşü tetikledi. Boğalar ise, Bitcoin’in mart ayında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden sadece %10 aşağıda olduğunu belirterek, bu düşüşün sağlıklı bir düzeltme olduğunu savunuyor.

CryptoQuant analistleri, Bitcoin’in kritik destek seviyesinin altına düştüğünü ve bu seviyenin altına düşmenin 60.000 dolara doğru potansiyel %8-%12’lik bir düzeltme anlamına geldiğini söyledi.

Bitcoin, bu yazının yazıldığı sırada 60.149 dolar civarında işlem görüyor. Ethereum fiyatı ise %6’nın üzerinde düşerek 3.345 dolara geriledi. Coingecko verilerine göre, küresel kripto para piyasası değeri son 24 saatte %5 düşüşle 2,33 trilyon dolar oldu. The Block

Son Yazılar

Exit mobile version