Muhabbit

Bitcoin’de Açık Pozisyon Miktarı Artışta!

Skew verilerine göre CME Group’un Bitcoin Vadeli İşlemleri’nde son dönemin en yüksek hacmi kaydedildi.

CME Group ve Bakkt

Bitcoin’de türev işlem hacimleri 2020 yılı ile birlikte oldukça büyük artış yaşadı. Türev işlem hacimlerinin spot piyasayı geride bırakması ve birçok farklı kripto para borsasının da türev işlemleri başlatması ile birlikte türev işlemler de kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilir hale geldi.

Özellikler BitMEX’in Bitcoin teminatı ile işlem yapmaya izin vermesi sebebiyle Bitcoin tarafındaki fiyat dalgalanmasından etkilenmek istemeyen birçok yatırımcı türev işlemlere yanaşmıyordu. Fakat Tether (USDT) ile işlem yapılmasına izin veren yeni türev işlem platformları kullanıcıların ilgisini vadeli işlem ve perpetual swap tarafına çekmeyi başarmış görünüyor.

Skew verilerine göre CME Group’un Bitcoin Vadeli İşlemleri’nde son dönemin en yüksek hacmi kaydedildi.

450 Milyon $’ı Geçti

Bitcoin’de Mayıs ayında yaşanan ödül yarılanmasının ardından açık pozisyon anlamında düzenli bir düşüş hakimken, geçtiğimiz bir hafta içerisinde yeniden önemli bir yükseliş görülüyor.

Günlük 300 Milyon $’lık hacime ulaşan CME Vadelileri ve 450 Milyon $’lık açık pozisyon miktarı uzun zaman sonra görülen en yüksek rakamlar olarak öne çıkıyor. Ek olarak açık pozisyon miktarında da ulaşılan en yüksek rakam 532 milyon $ seviyelerinde bulunmakta.

Satış Mı Gelecek?

Spekülatörler tarafından yüksek pozisyon miktarı ve düşük hacimin farklı bir anlamı bulunuyor. Kulislerde konuşulanlara göre bu durum gelecek büyük bir satış dalgasının habercisi olabilir. Bazı spekülatörler arasında özellikle açık pozisyon miktarının hacme göre yüksek olduğu durumların ardından hacim tarafında da gelen yükseliş büyük bir satış dalgası işaretçisi olarak algılanmakta.

CME vadelilerinde yaşanan durum ise tam olarak bu.

CME Vadelileri Açık Pozisyon Miktarı ve Hacim Grafiği

ABD düzenleyici kuruluşunun bankaların kripto paralar için custody hizmeti vermesinin ardından Bitcoin tarafında yeni bir fiyat hareketi bekleniyor. Kurumsalların hareket yönü bakımında çok fazla veri veren CME Vadelileri bu sebeple analistlerin sıkı takibinde bulunuyor.

Capriole’den Charles Edwards’a göre Bitcoin miktarının yüzde 1’ine talep oluşması halinde Bitcoin 20.000 $ seviyelerine tekrar ulaşabilir.

Bildiğiniz üzere en büyük kripto para yatırım şirketlerinden Grayscale Investments Bitcoin arzının yüzde 2’sinden fazlasını kontrolünde bulundurmakta.

Bitcoin’in sıradaki hareketi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce sert bir satış gelebilir mi?

 

Son Yazılar

Exit mobile version