Muhabbit

BitMEX Tam da Dump Sırasında DDoS Saldırısı Almış!

BitMEX borsası bugün tam da bitcoin fiyatı 4 bin doların altına çakılırken yaşadığı kesintinin sebebinin “çok yoğun” bir ddos saldırısı almaları olduğunu açıkladı.

bitmex

Dünyanın en hacimli kripto para borsalarından BitMEX yaptığı açıklamada UTC zaman dilimiyle tam 12:56’da yaşadığı kesintinin sebebinin güçlü bir DDoS saldırısı olduğunu belirtti. Bu saldırı sonucunda site genelindeki işlemlerin donduğunu ve 25 dakika içerisinde tüm sistemlerin tekrar çalışır hale geldiğini de ekleyen BitMEX, öğle saatlerinde yaşanan benzer kesintinin de aynı sebepten olduğunu tespit etmiş.

İşin ilginç yanı gece saatlerinde balinalar soğuk cüzdanlarındaki binlerce BTC’yi BitMEX’e transfer etmişti ve 25 dakikalık kesinti yaşanmadan saniyeler önce bitcoin fiyatı sert bir dump ile 4000 dolar altına inmeye başlamıştı. Bir anda tüm işlemler durdu ve 25 dakika boyunca BitMEX’e ulaşılamadı. Kesinti sonlandıktan dakikalar sonra ise bitcoin hacimsiz bir şekilde bounce yaptı.

DDoS Saldırısı Nedir ve Nasıl Önlenir?

DDoS saldırıları belirli bir site veya ağ üzerindeki servislerin yoğunluğunu kaldırabilecekleri maksimum yük seviyesine getirip sistemi yavaşlatmayı, hatta durdurmayı hedefleyen saldırılardır. Günümüzde üst düzey bilgisi olmayan insanlar bile ddos saldırısı yapabilir. Fakat saldırının ne kadar etkili olacağı yapan kişiye ve hedefin savunmasına göre değişir. Gerçekten bir DDoS saldırısı mevcut ise, BitMEX’in sunucu güvenliğine ne denli özen gösterdiği anlaşılabilir.

Donanımsal Sorundan DDoS Saldırısına

BitMEX twitter üzerinden yaptığı ilk açıklamada kesinti sebebinin bulut servis sağlayıcılarındaki donanımsal bir sorundan dolayı olduğunu belirtmişti.

BitMEX’in ilk açıklaması

Sonrasında FTX CEO’su Sam Bankman bu konu hakkında twitter’da “Bitmex Fiyata Müdahale Etti” demişti. Bitmex ise Bankman’a alaylı bir şekilde komplo teorisi ürettiğini söyledi.

BitMEX gibi dünyanın en büyük hacimli borsalarından birinin bir DDoS saldırısı sebebiyle tam da Bitcoin fiyatı dibi görürken kapanması akıl alır gibi değil. Belki de BitMEX işlemleri durmasaydı şu an bitcoin fiyatı çok farklı bir seviyede olacaktı.

Düşüşten nasibini alan borsaların sigorta fonlarıyla alakalı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Sizce BitMEX bitcoin fiyatına müdahale etti mi ?

Son Yazılar

Exit mobile version