Muhabbit

Bloomberg analisti, büyük ETF hacimleri ve düşük arzın Bitcoin’i nasıl etkileyeceğini yorumlandı

bitcoin-etf

Bloomberg’ün ünlü ETF analisti Eric Balchunas, bu hafta rekor üstüne rekor kıran spot Bitcoin ETF hacimlerinden sonra Bitcoin (BTC) fiyatı konusunda görüşlerini paylaştı. Şu anda gerçekleşen yüksek hacimlerin böyle devam etmeyeceği ve BTC fiyatının düzeltme riski altında olduğu konusunda yatırımcıları uyardı.

Eric Balchunas, ABD’de piyasaya yeni sürülen spot Bitcoin ETF‘lere olan yoğun talep artışının, mevcut arzın azalmasıyla birleştiğinde, Bitcoin için kısa vadeli bir heyecan döngüsünü tetikleyebileceğini söyledi.

“Çünkü Bitcoin arzı kıt bir varlık ve bu varlığın ticaretini yapan çok fazla insan yok, birçok kişi elinde tutuyor. Üzerindeki dalgalanma oldukça küçük. ETF’lere olan talep ne kadar fazla olursa halka açıklık da o kadar etkilenecektir. Ve dalgalanma ne kadar etkilenirse fiyat da artar, bu da daha fazla talep yaratır. Kısa bir süreliğine yukarıya doğru bir sarmal yaşayabilirsiniz.”

Spot Bitcoin ETF’ler bu hafta hacim rekorları kırdı

Eric Balchunas, spot Bitcoin ETF’leri çok yakından takip ediyor. Daha önce bu ETF’lerin onay aldığında 10-15 milyar dolarlık bir üst bant girişi göreceğini tahmin etmişti. Spot Bitcoin ETF’leri piyasaya çıkalı henüz sadece birkaç ay oldu. Ve şu ana kadar bu ETF’ler zaten 7 milyar dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Ancak Balchunas, spot Bitcoin ETF’lerin son dönemdeki giriş seviyeleri konusunda temkinli davranıyor. Eğer ETF’lere girişler bu hızda devam etseydi, bu yıl içinde yaklaşık 150 milyar dolarlık giriş olacaktı. Bu da tahminlerinin on katı kadar ve analist bunun bir çılgınlık olacağını söyledi.

Ayrıca BTC‘de bu fiyatların sürdürülemez olduğunu ve bir düzeltmenin gelebileceği konusunda yatırımcıları uyardı. Şu an büyük şirketlerin tek seferde ETF’lere büyük paralar yatırmasının önemli olmadığını söyleyen analist, “ani bir büyüme olacaktır ancak daha sonra stabil kalacaktır.“ ifadelerini kullandı.

Balchunas, yıllar içinde hacmin ETF’ler için öncü gösterge olduğunu gözlemlediğini ekledi. Yüksek hacim varsa, bunun zamanla daha yüksek varlık akışına yol açma eğiliminde olduğunu söyledi. Yani şu an Bitcoin ETF’lerine yönelik talebin zamanla azalabileceği ya da dengelenebileceğini öngördü.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version