Muhabbit

BM, Afganistan Şehirlerini Blockchain İle Düzenleyecek!

BM, kentsel zorlukları blockchain teknolojisi ile aşmak istiyor.

Birleşmiş Milletler, Afgan hükümetinin, ülkenin kentsel bölgelerindeki mülk sahipliği sorunlarını yönetmesine yardımcı olmak üzere blockchain destekli bir çözüm ürettiğini açıkladı.

2 Aralık 2020 tarihinde yapılan bir duyuruya göre, BM İnsan Yerleşimleri Programı (BM-Habitat), yeni dijital tapu sicil çözümünü Aralık 2020’de Afganistan’daki Kentsel Kalkınma ve Arazi Bakanlığı’na sunacak.

Bu adım Bileşmiş Milletler’in blockchain teknolojisinden yararlanarak yürüttüğü ilk proje değil. BM daha önce de Afganistan’da sürdürülebilir kentsel gelişme için 2019 yılında blockchain teknolojisini kullanarak bir proje yürütmüştü.

BM şimdi ise yeni blockchain destekli dijital tapu sicil aracı ile Afganistan’a kentsel gayri resmi yerleşimlerde (gecekondu veya gecekondu olarak da bilinen arazi) verimsiz arazi kullanımı ve gayri resmi yerleşimlerde güvensiz arazi kullanım hakkı gibi büyük zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmak istiyor.

BM’ye göre, Afgan şehirlerindeki mülklerin %80‘inden fazlası yerel belediye veya ulusal arazi kayıtlarında yer almıyor. Ayrıca burada yaşayan sakinlerin resmi mülkiyet belgeleri de bulunmuyor.

BM tarafından kullanılacak olan ve “GoLandRegistry” olarak bilinen yeni sistemin, tüm mülkiyet belgelerini bir blok zincirine kaydetmek ve ayrıca doluluk sertifikaları vermek için tasarlandığı bildirildi. Bu sistemin, mülk sahiplerinin doluluk sertifikalarının gerçekliğini açık kaynaklı bir blok zinciri doğrulama aracı kullanarak bağımsız olarak göstermelerine izin vereceği söylendi.

Proje Ortağı LTO Network

Yeni blockchain sistemi, Avrupalı ​​LTO Network tarafından çalıştırılan hibrit bir blockchain platformuna dayanıyor. LTO CEO’su Rick Schmitz yaptığı açıklamada, hibrit blockchain çözümlerinin, tapu sicil sürecindeki paydaşlar arasında optimize edilmiş ve merkezi olmayan veri alışverişini mümkün kılarak pahalı BT revizyonlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını bildirdi. Schmitz, ayrıca konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Canlı Sözleşmeler kullanılarak, arazi sicil transferlerini, vergi otomasyonlarını, kredi teminini gibi işlemleri kolaylaştırmak için, veriler farklı paydaşlara ve sistemlere otomatik olarak dağıtılabilir.”

BM Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ofisi stratejik çözümler başkanı Maurizio Gazzola ise yaptığı bir açıklamada BM tarafından kullanılacak olan yeni dijital tapu sicil çözümünü daha fazla ülkeye sunmak istediklerini bildirdi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version