Muhabbit

Çin, Yasa Dışı Kripto Para Madenciliği Faaliyetlerini Bitirmeye Kararlı!

İç Moğolistan bölgesi, yasa dışı madencilik operasyonlarını izlemesine yardımcı olmak için aracı bir kurum ile anlaştı.

Çin

Çin madencilik

Daha önce Çin’deki kripto para madenciliği merkezlerinden biri olan İç Moğolistan bölgesi, madencilere yönelik yeni bir adım daha atıyor. Bu kapsamda İç Moğolistan Kalkınma ve Reform Komisyonu, yaptığı bir açıklama ile devletin yasa dışı madencilik operasyonlarını izlemesine yardımcı olmak için aracı bir kurum ile anlaştığını duyurdu.

Mengze Engineering isimli şirket, devletin bölgedeki kripto para birimlerinin yasa dışı yollar ile madenciliğini yapan olası operasyonları sürekli olarak analiz etmesi ve tespit etmesi için bir istihbarat ve müdahale birimi oluşturacak.

Bazı Çinli Bitcoin ve Ethereum madencileri, ilk baskıdan bu yana yaklaşık üç ay geçmesine rağmen, çoğunlukla gizlilik içinde sessizce faaliyetlerine devam ediyorlar. Ancak atılan bu yeni adım Çin’in uzun vadede kripto para madenciliği alanındaki baskısını hafifletmeyeceğinin bir işareti olarak görülebilir.

Yakın zaman önce varılan anlaşmanın detayları incelendiğinde dikkat çekici birkaç madde göze çarpıyor. İç Moğolistan hükümetinin madencilik operasyonlarının ortaya çıkarılmasıyla ilgili belirli ayrıntıları aradığı görülüyor. Bunlardan bazıları ise; kripto para madenciliğinin üretim ve geliştirme süreci, kripto para madenciliği üzerine yerel ve uluslararası politika duruşları ve düzenleyici ortam, İç Moğolistan’ın büyük veri ve bulut bilişim kuruluşlarına sağladığı ilk amaç ve politika avantajları olarak sıralanabilir.

Baskılar Devam Etse De Madencilik Devam Ediyor

Bilindiği üzere Çin, mayıs ayında kripto para madenciliği üzerindeki baskıyı açıkladığından bu yana, kayda değer miktarda madencilik operasyonuna sahip toplam yedi eyalet ilgili önlemleri başlattı. Hatta bu kapsamda Hebei eyaleti, çabaları normalleştirmek için özel bir görev gücü oluşturan en son eyalet oldu. Ancak tüm bu engelleme ve baskılara rağmen, başlangıçta güçlü bir caydırıcı etkisi olsa da, bu durum Bitcoin ve Ethereum‘un hash oranlarının düşmesine neden olurken, bazı Çinli madenciler son iki ayda ortalık sakinleştikçe operasyonlarını gizlice sürdürmenin yollarını bir şekilde buldular.

Görünen o ki Çin tarafı baskılarına devam edecek. Bunun yanında, madencilik alanına yatırım yapan madenciler ise bir şekilde bu faaliyetlerini devam ettirecek. Sonucunun ne olacağı belli olmasa da bu çekişmenin bir süre daha devam etmesi kaçınılmaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version