Muhabbit

Commodore 64’ünüzle Bitcoin Madenciliği Yapmak İster misiniz?

Commodore 64’ünüz hala duruyorsa tozlu raflardan çıkarma zamanı geldi!

Commodore

Bir yazılımcı, Commodore 64‘te Bitcoin madenciliği yapmanıza izin veren bir kod geliştirdi! Koda erişmek isteyen kişiler, GitHub üzerinden bu yazılıma kolayca ulaşabilir.

1982’de piyasaya sürülen Commodore 64, oyun oynamaya ve müzik oluşturmaya odaklanan oldukça başarılı bir bilgisayardı. 1982’de ilk olarak satışa çıkan bilgisayar, o dönemi kasıp kavurmuştu. Toplamda 64 kikibayt RAM’e sahip olan bilgisayar, o dönem için üstün performans sunuyordu.

Bildiğiniz gibi Bitcoin madenciliği, karmaşık hesaplamalarla gerçekleştirilir ve madenciler Bitcoin’lerle ödüllendirilir. Hemen hemen her bilgisayar Bitcoin madenciliği yapabilir, fakat bu işten getiri elde etmek istiyorsanız ASIC cihazlara yönelmeniz gerekmekte.

Commodore 64 madencilik kodunun arkasındaki geliştirici Macie Witkowiak, eski bilgisayarın saniyede 0.2 hash oranı sağlayacağını tahmin ediyor. Buna karşılık, Antminer T19 gibi modern bir ASIC cihazı, saniyede 84 terahash hızında işlem yapabiliyor. Bu nedenle Commodore 64 ile madencilik yapan bir kişinin 1 Bitcoin bloğu bulması pek de olası değil.

Yani bu işlem bir hobiden öteye gidemiyor. Herhangi bir bilgisayar Bitcoin madenciliği yapabildiği için, geliştiriciler son zamanlarda çeşitli eski donanımlı cihazları radarına almış durumda. Geçen aylarda bir YouTuber, 1989 model bir Game Boy’u bir Bitcoin madencisine dönüştürdü.

Saniyede 0,8 hash oranına sahip olan Game Boy, en yavaş Bitcoin madencisi sırasını Commodore 64’e kaptırmış durumda!

Bakalım yazılım geliştiricilerinin bir sonraki eski donanımlı cihaz denemesi hangisi olacak?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version