Muhabbit

Conflux Network Ethereum’u “Düzeltmek” İstiyor!

Conflux Network Ethereum gibi çalışabilir mi?

Conflux

Conflux Network’ün halka açık blockchaininin, Ethereum’dan daha güvenli, ölçeklenebilir ve merkezsiz olduğu iddia ediliyor.

Bildiğiniz üzere Conflux, güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkezsizlik sorunlarını çözdüğünü söyleyen bir halka açık blockchain. Conflux, tüm bu yeteneklerini bir “tree-graph” fikir birliği mekanizması aracılığı ile gerçekleştiriyor.

İlginizi çekebilir: Conflux Network Nedir?

Bildiğiniz üzere bu yıl, 0x’in Matcha’sı, Near ve Conflux dahil olmak üzere gelecek vadeden birçok Layer 1 protokolünün hayata geçtiğini gördük. Conflux ise önüne gelen her fırsatta, “Yao’nun sınıfında” oluşturulduğunu belirtiyor. Profesör Andrew Yao, Çin’in en seçkin okullarından biri olan Tsinghua Üniversitesi’nin Disiplinler arası Bilgi Bilimleri Enstitüsü’nün dekanıdır. Ayrıca kendisi yüksel prestijli bir ödül olan Turing ödülünün sahibidir.

Hem Yao’dan ders alan hem de MIT’de eğitim görmüş olan Fan Long, 2017’de MIT’den mezun olduktan sonra, Conflux’ın temellerini attı ve Çin’e döndü.

Long ve arkadaşları, Profesör Yao’dan ders aldıktan sonra, blockchain teknolojisinin nasıl daha fazla ölçeklenebilir hale getirebilecekleri hakkında araştırmalar yaptı ve ardından konu ile ilgili bir makale yayınladı. Long, yatırımcılar kapısını çalmaya başlayana kadar araştırma projesini gerçek bir şirkete dönüştürmeye karar vermemişti.

Conflux Network’ün Kurucu Ortağı Fan Long

Conflux, akademik bağlantıları sebebi ile ağzında gümüş bir kaşıkla doğdu. 2018’de oluşturulmaya başlayan çoğu proje arasından, şirket kendini hızla sıyırdı ve kendisini hükümet onaylı bir halka açık blockchain olarak lanse etti. Tahmin edersiniz ki bu durum OKEx ve Huobi gibi birçok kripto para şirketinin sert bir düzenleyici incelemelerle karşı karşıya olduğu bir zamanda güvenli görünüyordu.

Conflux Network’ün Farklı Bir Oyunu

Herhangi bir halka açık blockchain ile ilgili en büyük sıkıntı, insanların onu kullanmasını sağlamaktır. Long, “Dünyadaki çoğu blockchainden farklı bir oyun oynuyoruz. Pek çok blockchain, anarşist topluluklarına odaklanan merkezsizlik oyunu oynuyor. Ancak bizim için blockchainin bir sonraki aşamaya geçmesi gerekiyorsa, gerçek dünya uygulamalarıyla yasal uyum içinde olması gerekir.” dedi.

Long’un düşüncelerine göre, bir blockchain izinsiz olmayı bırakması gerekmiyor, fakat kesinlikle uyumlu olması gerekmekte.

Ethereum’un 2. Katmanı

Long’un açıklamalarına göre şirket, Ethereum’u çok yakından takip ediyor ve işlem ücreti nedeniyle sorunlar yaşayan yerleşik uygulamalara kapılarını açık tutuyor. Ayrıca şirket, kullanıcılarının BTC ve ETH varlıklarını bire bir Conflux ağına eşleştirebilmesi için zincirler arası bir köprü kurdu. Bu köprünün adı ise ShuttleFlow. Bu sayede Conflux, neredeyse Ethereum’un Katman 2 çözümü gibi işlev görebiliyor.

Conflux, bu çapraz zincir köprüsü ile Ethereum’a erişebilir ve Ethereum’un çok iyi olduğu tüm DeFi avantajlarını kullanabilir.

Tüm bunlarla beraber, Long’un ekibi Conflux’un yerel tokeni CFX’in geleceği hakkında çok aceleci davranmıyorlar.

Yönetişim için bir tokenimiz elbette olacak. Bu token için büyük merkezi borsalar ile iletişim halindeyiz. Fakat sorun şu ki, token ihracı ile ilgili düzenlemeler daha net hale gelene kadar, hükümet ile aynı çizgide kalmak için çaba gösteriyoruz.

Conflux tüm bu bağlamlarda benzersiz bir konuma sahip. Tamamen Çin destekli halka açık bir blockchain hizmeti sunuyor. Ve bunu teknik ve küresel anlamda ciddi bir ekip ile gerçekleştiriyor. Ayrıca gerçek dünyadaki blockchain kullanım durumlarının şimdiye kadar çok popüler olamamasından dolayı şirket, doğu ve batı DeFi projelerinde bir köprü kurmayı amaçlayan “Open DeFi” isimli bir ittifak kurarak odağını gelişen DeFi sektörüne kaydırdı.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Fakat bu Kulağa güzel gelen hamleyi tek düşünen topluluk onlar değil. En büyük kripto para borsalarından biri olan Huobi, kendi DeFi tokenleri ile birlikte DeFi ittifakının duyurusunu yaptı.

Conflux Network’ün Maskotu “Confi”

Şirket, hem blockchain ağları hem de borsa oyuncuları arasında şiddetli rekabet ile karşılaşmaya devam edecek. Conflux’ın avantajlı olduğu konu ise, Uzak Doğu kimliği ve bu kimlik ile orantılı işleyen Çin hükümet desteği. Fakat asıl soru, ağın Ethereum Katman 1 veya Katman 2 olarak kullanılıp kullanılmayacağıdır.

Daha fazla Conflux Haberleri için: Conflux Haberleri

Daha fazla DeFi Haberleri için: DeFi Haberleri

Muhabbit DeFi Market Cap için: DeFi Market Cap

Son Yazılar

Exit mobile version