Muhabbit

Banknotlar Karantinada, Peki Ya Kripto Paralar?

Çin’i kasıp kavuran Corona virüsünün kağıt para üzerinden de bulaşabildiği ortaya çıkınca, banknotlar da karantinaya alındı.

Corona Nedeniyle Banknotlar Karantinada

Çin’i kasıp kavuran Corona virüsünün, kağıt üzerinden daha doğrusu kağıt para ile bulaşabildiği ortaya çıkınca, banknotlar da karantinaya alındı.

Daha önceki haberlerimizde Corona virüsü sebebiyle Çin’de yaşanan korkudan ve birçok insanın karantina bölgelerine yerleştirildiğinden bahsetmiştik. Karantina piyangosu bu sefer de banknotları vurdu!

Virüsün kağıt ve zemin üzerinden de yayılabildiği anlaşılınca karantina bölgesindeki banknotların dışarıya çıkması engellendi. Özellikle de bankalardaki banknotların morötesi ışınlar veya yüksek ısıya tabi tutmak gibi çeşitli dezenfektasyon yolları ile dezenfekte edildiği ve 7-14 gün arası kasalardan karantina altında tutulacağı açıklandı. Bu uygulamanın sonucunda eğer kontamine olmuş bir banknot varsa onun dezenfekte olması amaçlanıyor.

Banknotlara karantina uygulanmasında ise, virüsün karantina bölgesinin dışına çıkmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yukarıda bahsettiğimiz dezenfektasyon işleminden sonra gerçekleşen 7-14 gün karantina süresinin geçmesinin ardından sözü edilen banknotların yeniden piyasaya sürüleceği açıklandı.

Peki Ya Kripto Paralar?

Çin’deki salgın ve son günlerde yaşanan banknot karantinası ile Çin ekonomisi başta olmak üzere dünya ekonomisi sekteye uğradı. Geleneksel para birimlerinin de taşıyıcı olarak görüldüğü bir dünya düzeninde acaba dijital paraların benimsenmesi başarılabilecek mi?

Geleneksel para birimlerinin karantinaya alındığı şu günlerde, kripto paraların geleceği ne olacak? Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelim başlayacak mı?

Daha önce Çin’deki kripto para madenciliği cihazlarının, hükümet tarafından zorla kapattırıldığından bahsetmiştik. Bunun Bitcoin madenciliğindeki etkilerine bakıldığında, yarılanma süresindeki değişimlerin devam ettiği görüldü. Yani yarılanma süresi Çin’deki makinelerin kapatılmasından bağımsız olarak değişmeye ve nispeten daha yavaş olsa da gerilemeye devam etti. Bununla beraber hash rate’in durmaksızın yükselmesine rağmen Bitcoin madencileri hevesle ve inatla algoritmaları çözmeye devam ediyor. Yani Corona nedeniyle cihazlar kapatılsa da değişen pek de bir şey olmadı. Peki ya Corona nedeniyle banknotlar karantinaya alındığında ne olacak?

Banknotların karantina altına alınması kripto para birimlerinin benimsenmesi açısından önemli bir farkındalık olayı olarak görülebilir. Ancak unutulmaması gereken bir şey de hepimizin elinde kredi kartları, banka kartları olduğudur. Çoğumuz değişen dünya düzeni ile yanımızda nakit para/banknot taşıma gereği duymuyoruz. Yani bu durum nakit akışını tamamen durdurabilir ancak kripto paraya yönelim mi yoksa banka kartlarına yönelimi mi sağlar orası tartışılabilir.

Siz de tahminlerinizi konuşmak, tartışmak haberlerimizden anında haberdar olmak istiyorsanız Telegram üzerinden bize katılabilirsiniz!

Son Yazılar

Exit mobile version