Muhabbit

Corona Virüsü Madencilik Şirketini Etkisi Altına Aldı

Kanada menşeili bir şirket madencilik faaliyetlerinde önemli bir karar aldı. Halka açık sunulan Kanada şirketi Bitfarms, dünya genelinde yaşanılan salgın nedeniyle çalışan sayısında azalmaya gideceğini duyurdu. Madencilik ve blok zinciri altyapısını kullanan şirket geçici olarak böyle bir karar verdi. Corona virüsünün Dünya’ya etkisi düşünüldüğünde ortaya çıkan bu karar şirket yetkilileri tarafından bildirildi. Çalışanların yeniden iş başı yapacağı gün veya tarih henüz açıklanmadı. 

Bitfarms, 6 Nisan’da paylaştığı bir güncelleme ile birlikte 19 Mart tarihinden beri işlem gücünü maksimum seviyede tuttu. Şirket, faaliyetlerini entegre şekilde sürdürürken, 750 PH günlük hash oranını yakalamayı da başardı. Ekonomik buhranların yaşandığı bu dönemde üst seviye performans gösterdi. Şirket, bu sayede olumlu bir nakit akışı sağladı. 

Bitfarms, devletin yönergelerine uygun çalışma prensibini benimseyerek geçici çalışan sayısının azaltılacağını belirtti. Yaşanılan süreçte şirket, devletin ve kişilerin en zararsız şekilde kurtulması oldukça önemli. Geçici sürede az çalışan bireylerle birlikte madencilik ve blok zinciri faaliyetleri devam edecek. 

Madencilik Şirketi Geleceğe Yönelik Hamle Yaptı 

Bitfarms, madencilik faaliyetlerini daha düşük seviyelerde sürdürecek. ‘Zararın neresinden dönersen kardır’ anlayışıyla çalışarak, giderleri minimum seviyeye çekecek. Gelecek planlamaları için günümüz koşullarına ayak uydurmak gerekecek. Konuyla ilgili şirketin Finans Direktörü John Rim söylediklerimizi destekler nitelikte açıklama yaptı. Rim, 

Bulunduğumuz dönemde tasarruf etmek, şirketin iş modeline uymaktadır. Tasarruf yaptığımız sürece madencilik için kısa dalgalanmaları atlatabiliriz. Bunun sonucunda da uzun vadeli karlar oluşturabiliriz. 

Öte yandan Bitfarms, geçici süreliğine işten ayrılan çalışanlarına nasıl bir anlaşmaya yaptığını açıklamadı. Şirket ekonomik olarak yüzde 20 – 25 tasarrufa gittiği belirtildi. 

2020 Senesi Herkes İçin Zorlu Bir Süreç 

2020 yılı dünya için korku filmi gibi başladı. Corona virüsü yeni yıl ile birlikte geldi. Tüm dünyaya kısa sürede yayılan virüs, birçok olumsuz sonuçları beraberinde getirdi. Henüz ne zaman son bulacağı bilinmiyor. Birçok insan evinde işsiz şekilde bekliyor. Dünya genelinde üretim birkaç sektör hariç durma noktasında.  

Elbette krizde kar eden firmalar da vardır. Argo Blockchain bu şirketlerden biri. Madencilik şirketi virüsten fazla etkilenmeyerek, BTC madenciliğinde kendi rekorunu kırdı. Piyasa dalgalanmasını atlatan şirket, bu süreci devam ettirebilecek mi, merak konusu. 

Son Yazılar

Exit mobile version