Muhabbit

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Metaverse Hamlesi! 

Forum Metaverse’te; blok zincir, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve ‘Metaverse ve Yaşam’ konuları tek tek ele alındı.

Erdoğan,Metaverse

Bugün (21.03.2022), Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığı’nın düzenlediği, Başkent Ankara’da ATO Congresium’da gerçekleşen Forum Metaverse Çalıştayı’nda önemli açıklamalar yapıldı. 

Forum Metaverse’te; blok zincir, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve ‘Metaverse ve Yaşam’ konuları tek tek ele alındı. 

İlginizi çekebilir: Metaverse Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Dijital paranın ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımlar atıyoruz.” açıklamasını yaptı ve şunları ekledi.

Forum Metaverse toplantısına hoş geldiniz. Bugün 21 Mart biliyorsunuz bugün nevruz günüdür. Metaverse hakkında konuşmak siyasette bir ilk. Bilgi ve Teknoloji Başkanlığı’na teşekkür ediyoruz. Atalarımız, ıslık çalarak iletişim kurarken, bugün biz sosyal medya emojileri ile iletişim kuruyoruz ve bu çok sevimli.

Metaverse ve çeşitli mecralar hayatımızda olacak. Bu teknolojileri geliştiren şirketler büyük yatırım yapıyor. Bizlere düşen görev, bu kaçınılmaz geleceğe en doğru en donanımlı şekilde açılmaktır. Bu yüzden bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Biz bu teknolojide platformlar kurulmasını sağlamak istiyoruz.

Dijital dünya kötü bir görünüme sahip. Evlatlarımıza batak olan bazı şeyleri bir kenara bırakıyorum. Bu alanda mutlaka kendi yolumuzu çizeceğiz. Madem artık giderek büyüyen dijital bir ekonomi ve dijital bir kültür var. O zaman küresel bir hukuk sistemi olmasını düşünüyorum. Biz sadece gerçek dünyada bir şeyler yapmıyoruz. Bilgi ve iletişim konusunda da bir şeyler yapıyoruz. 

Bugün milli teknoloji hamlesiyle, çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmelerini sağlayan yolda ilerliyoruz.

Web 3.0 ve metaverse bizim için önemli. Türkiye, dünya çapında bir ülkedir. Dolayısıyla kendi silikon vadimizi oluşturabiliriz. Dijital anlamda ülkemizi geliştirecek yatırımcı ve gençlere ihtiyacımız var. Dijital dünyada asıl olan kendi gücümüzdür.

Biz Teknofest gençliği dedik. Şimdi ise metaverse diyorum. Toplantımızın sloganı şu; ”Gelecek onu tasarlayana aittir.”

Bugün, metaverse’te sizinle beraber olduk. Herkese teşekkürler!

Metaverse Çalıştayı Kripto Para Yasa Tasarısını Etkiler mi?

Metaverse Çalıştayı’nın yapılmasıyla beraber gözler, askıda olan Kripto Para Yasa Tasarısı’na çevrildi. Bu tarz etkinliklerin yapılması Kripto Yasa Tasarısı ile ilgili önemli sonuçlar doğurabilir. 

Sadece Türkiye değil dünyada birçok ülke hâlâ tam olarak nasıl bir tasarı oluşturacaklarını belirleyemedi. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın metaverse teknolojisi ile görüşleri muhtemelen çok konuşulan yasa tasarısını da etkileyecek gibi. 

Konuşmacılar: 

İki oturumun yapılacağı çalıştayda, birinci oturumda Birol Güven’in moderatörlüğünde, Yapay Zekâ Uzmanı ve Veri Bilimci Dr. Şebnem Özdemir, Token Ekonomisi Girişimcisi Ali Erhan Tamer ve Metaverse Girişimcisi Burak Soylu konuşma yapacak.

İkinci oturumda ise; SODİMER Başkanı Prof. Levent Eraslan ve Dijital Sanatsal Girişimcisi ve ISAAC Başkanı Filiz Dağ ve Fütürist ve teknoloji düşünürü Emrah Kaya konuşmacı olarak katılacak.

Konuşmacılar daha çok sanal evrenin faydalarına ve yazarlarına değindi. Metaverse dünyasının gündelik yaşama olan yansıması üzerine fikirler öne sürüldü.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version