Muhabbit

Dijital Yuan Cüzdanı Uygulama Mağazalarında!

Dijital Yuan cüzdanı görücüye çıktı!

dijital yuan

Çin hükümetinin geliştirdiği dijital yuan cüzdanı, Çin’deki iOS ve Android uygulama mağazalarında görücüye çıktı.

Yerel bir haber ajansı olan BlockBeats’ten elde ettiğimiz bilgilere göre Çin’deki şahsi kullanıcılar artık dijital yuan cüzdanını denemek için telefonlarına uygulamayı indirebilecek.

e-CNY isimli uygulamanın geliştiricisi, Çin Merkez Bankası’nın bir alt kolu olan Çin Halk Bankası Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü olarak öne çıkıyor.

Pilot uygulamayı indirmek ve cüzdanı etkinleştirmek isteyen kişiler, belli başlı konumlarda bulunmak zorunda. 11 farklı konuma açık olan uygulamaya erişebilecek şehirler ise şunlar;

Dijital Yuan Tarihteki ilk CBDC’lerden!

Bildiğiniz gibi dijital yuan tarihteki ilk CBDC’lerden biri olarak öne çıkıyor. CBDC’ler, bir ulusal devlet tarafından geliştirilen ve kontrol edilen bir tür kripto para birimidir.

Dünya çapında birçok ülke, bu yeniliği araştırmaya başladığı esnada, Çin erken bir hamle yaparak CBDC pilot testlerine başlamıştı.

Nisan 2020’de Çin Merkez Bankası, geliştirilen dijital yuanın 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda kullanılacağını açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından birkaç ABD’li politikacı, ABD’li sporcuların ve turistlerin bu para birimini kullanmaması gerektiğini söylemişti.

Daha fazla Çin Haberleri için: Çin haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version