Muhabbit

Dijital Yuan Dolar Hegemonyasına Bir Tehdit Değil!

Dijital yuan, ABD dolarına rakip olabilir mi?

dijital

Cornell Üniversitesi’nden Ticaret Politikası profesörü ve Brookings Enstitüsü’nde kıdemli bir öğretim üyesi olan Eswar Prasad, Çin’in dijital yuanının, renminbiyi uluslararası bir ödeme aracı olarak kullanılmasındaki rolünü artırmasına rağmen, ABD dolarına “neredeyse hiç bir etki yapmayacağına” inanıyor.

Project Syndicate’de yayınlanan bir görüş yazısında Prasad, Çin hükümetinin, ülkenin finansal piyasalarında reform yapmaya devam etmesi ve hem Çin’in CBDC’sini hem de ulusal sınır ötesi ödemeler sistemini benimsenmesini güçlendirmek için sermaye akışındaki kısıtlamaları kaldırması gerektiğini belirtti.

Profesöre göre, renminbi, hem bir ödeme aracı hem de rezerv para birim olarak son yıllarda önemli kazanımlar elde etti. Bu durumun çoğunlukla Eure ve İngiliz sterlini gibi para birimlerine karşı olduğu açıkça görülebiliyor.

IMF, SDR sepetindeki mevcut dört para biriminin renminbiyi eklediğinde ve ona %10.9 gibi bir ağırlık verdiğinde, bunun esas olarak euro, sterlin ve japon yenine karşı olduğunu görebiliriz.

Çin Halk Bankası “hala renminbi döviz kurunu yönetiyor” dedi. Ve Prasad, bu politikanın “yakın zamanda önemli bir şekilde” değişmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Bununla beraber profesör, diğer gelişmekte olan ülkelerin çin ile sağlam ticaret ve finansal bağları olduğunu söyledi. Bu durum ile beraber Çin, “faturalandırmayı ve işlemlerini doğrudan gerçekleştirdiği için” dijital para biriminin çıkışında, benimsenmesini hızlandırabilir dedi.

Çin Ticaret Bakanlığı 14 Ağustos’ta ülkenin merkez bankası dijital para birimi deneylerini genişletmişti. Ülkenin açıklamalarına göre, genişletme, Pekin, Tianjin ve Hebei eyaletlerini içerecek.

Son Yazılar

Exit mobile version