Muhabbit

Dünya Bankası, Bitcoin’e Geçiş Konusunda El Salvador’a Yardımcı Olamayacağını Söyledi!

Çevresel ve şeffaflık eksiklikleri nedeniyle El Salvador’un Bitcoin uygulamasına yardımcı olunamayacağı bildirildi.

Nayib Bukele

EL-SALVADOR

Dünya Bankası, El Salvador’un ülkenin Bitcoin’i yasal olarak benimsemeye geçişi konusunda yardım talebini reddetti.

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i resmi olarak kabul edilen bir para birimi olarak benimseme hareketini desteklememesinin nedenleri olarak Bitcoin‘in çevresel etkisi ve şeffaflığı ile ilgili sorunları gösterdi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Dünya Bankası sözcüsü, şu ifadelere yer verdi:

“Hükûmet Bitcoin konusunda yardım için bize yaklaşsa da, bu, çevresel ve şeffaflık eksiklikleri göz önüne alındığında Dünya Bankası’nın destekleyebileceği bir şey değil.”

Ancak Dünya Bankası, El Salvador’a “para birimi şeffaflığı ve düzenleyici süreçler” de dahil olmak üzere başka şekillerde yardımcı olabileceğini belirtti.

Dünya Bankası’nın yardım talebini ger çevirmesi sektörün önde gelen isimleri tarafından eleştirilere neden oldu. Örneğin Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano, “Dünya Bankası Bitcoin’den nasıl para kazanılacağını çözemedi ” açıklamasını yaptı.

Blockchain geliştirme firması Blockstream’in CSO’su ve blockchain oyunu Infinite Fleet’in yaratıcısı Samson Mow ise haberlerden rahatsız olduğunu ve Dünya Bankası’nın eski haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm bu gelişmelerin yaşanmasına neden olan Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin yasası, dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin savunucuları için çok fazla heyecan uyandırırken, aynı zamanda çok fazla eleştiri de aldı. Bu kapsamda açıklama yapan ekonomist Steve Hanke, El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak kullanmasının “ekonomiyi tamamen çökertebileceğini” söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da El Salvador‘un Bitcoin’i kabul etmesi konusunda pek olumlu düşünmüyor. Hatta IMF bu durumun, ülke ekonomisini desteklemek için 1 milyar dolarlık kredi müzakerelerini engelleyebileceğini bildirdi.

Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesine rağmen El Salvador yine de bu konuda temkinli hareket etmeye çalışıyor. Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığının çalışanların maaş ödemeleri için Bitcoin kullanma seçeneğini tartışmaya başladığı ile ilgili çıkan haberler üzerine açıklama yapan Bakan Rolando Castro, tüm bu iddiaları reddetti ve “ücretler hakkında konuşmak için çok erken” olduğunu belirtti.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version