Muhabbit

Ekim Ayında Hızla Büyüyen pTokens Nedir?

Farklı “blockchain”ler üzerindeki varlıkları Ethereum ve Eos üzerine taşıyarak merkezsiz borsalarda kullanımın önünü açmak ve farklı varlıkların bir arada kullanımı imkanını sunan pTokens, son dönemde önemli bir artış yaşadı.

ptokens

Özellikle Eylül ayı itibarıyla adından söz ettirmeye başlayan pTokens nedir?

Farklı “blockchain”ler üzerindeki varlıkları Ethereum ve Eos üzerine taşıyarak merkezsiz borsalarda kullanımın önünü açmak ve farklı varlıkların bir arada kullanımı imkanını sunan pTokens, son dönemde önemli bir artış yaşadı.

İlginizi Çekebilir: DeFi Market Cap

Farklı varlıklar Ethereum ve Eos üzerinde tokenize ederek, bu ağlar üzerinde işlemleri mümkün kılan pTokens ekosistemi, LTC, LINK, YFI, ETH, MKR gibi varlıkları Eos ağı üzerinde tokenize ediyor. Diğer yandan Ethereum ağı üzerinde Bitcoin ile işlem yapmayı da sağlayan pTokens, iki ağ içinde bahsi geçen çözümleri mümkün kılıyor.

pTokens Üzerindeki Kilitli Varlıklar

Eylül ayının sonunda başlayan ve Ekim ayında ivme kazanan büyüme ile birlikte farklı varlıkları tokenize ederek işlem yapılmasına imkan sağlayan pTokens üzerindeki kilitli varlıkların değeri 4,5 Miyon $ sınırına ulaşmış durumda.

Tokenize edilmiş varlıklar arasındaki en büyük pay an itibarıyla Bitcoin’e ait. Ethereum “blockchain”i üzerinde tokenize edilmiş pBTC’lerin an itibarıyla değeri 2.5 Milyon $’a yaklaşmış durumda.

Benzer şekilde Eos üzerinde de oluşturulan pBTC’lerin değeri ise 1.2 Milyon $ seviyelerinde bulunuyor. Tıpkı Wrapped Bitcoin (WBTC) benzeri bir mantaliteye sahip olan pBTC diğer birçok varlık için de benzer çözümleri sunacağını açıklamış durumda.

Halihazırda Litecoin, Chainlink, MakerDao ve Yearn Finance için de tokenizasyon işlemlerini aktive eden pTokens, yakında DAI, ETH, EOS, ZEC ve TRX için de işlemleri başlatacak.

Bu noktada benzer imkanları sağlayan diğer seçeneklerden farklı olarak daha fazla varlık için tokenizasyon sağlayan pTokens, daha düşük maliyetler ile daha hızlı bir şekilde işlemleri gerçekleştirebildiğini belirtmekte.

pTokens Karşılaştırması

Alternatif çözümler ile pTokens, çözümünü karşılaştıran bir tablo yayınlayan ekip, Keep Network, Synthetix, Ren, Wrapped Tokens ve imTokens’dan daha düşük maliyetler ile hızlı bir şekilde tokenizasyon işlemlerini gerçekleştirebildiğinin altını çizmekte.

DeFi Uygulamaları Destekliyor

Halihazırda Kyber Network, EIDOO, Bancor Network, Paraswap, 1inch, Incognito, DeBank, Evolution DEX ve Loopring tarafından desteklenen pTokens ürünleri merkezsiz borsalarda işlem görebiliyor.

Bitfinex Destekliyor

Geçtiğimiz günlerde yapıtığı açıklama ile birlikte Bitfinex, pNetwork ürünleri olan “pTokens” varlıklarını platformunda destekleyeceğini açıkladı. Yapılan açıklamada 23 Ekim itibarıyla yatırma ve çekme işlemlerinin başlatılacağı belirtilmişti.

pNetwork

pNetwork ekosisteminin PNT isimli kendine ait bir tokeni de bulunuyor. 9 Milyon $’lık piyasa değerine sahip PNT, hali hazırda Binance ve Bitfinex üzerinde işlem görmekte. Toplam arzı 65 Milyon adet olan PNT’nin 23,633,259 adedi dolaşımda bulunuyor.

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version