Muhabbit

Ethereum 2.0 Yüksek Gas Maliyetlerini Düşüremeyecek!

Ethereum’un büyük güncellemesi gas ücretlerine deva olmayacak!

ethereum

Ethereum blockchainindeki işlemlerin yüksek gas maliyetleri, birçok yeni kullanıcıyı Ethereum ağına katan merkezi olmayan finans sektörünü dolayısıyla rekor kırıyor.

DeFi alanına dahil olan bir grup bilgisayar bilimcisi, DeFi Marathon etkinliği için 3 Eylül’de bir araya geldi ve yüksek gas maliyetleri için potansiyel çözümler ile fikirlerini paylaştı. Çözümler hakkında farklı görüşler olsa da hepsi Ethereum 2.0’ın yüksek işlem maliyetlerine cevap olmadığı konusunda hemfikir.

Merkezsiz borsa 1inch CEO’su Sergej Kunz, ayrıca protokolleri, dApp’leri ve ticaret merkezlerini birbirine bağlayan bloXroute Labs’in kurucu ortağı profesör Alex Kumanovic ve ParaSwap’ın kurucusu ve CEO’su Mounir Benchemled, bir blockchain dağıtım ağının küresel ağa göre daha hızlı iletişim kurduğunu söyledi. Ayrıca Ethereum 2.0′ın kendi denge sistemi olduğundan bahsettiler. Bunun sonucunda Ethereum 2.0 yine ölçeklenebilir ve kullanıcıların işlemlerini kolaylaştıracak kadar güvenli olmayabilir.

Ethereum 2.0 mevcut Ethereum genel ağına yapılacak büyük bir güncellemedir. Performansı artırarak Ethereum’un kullanımını ve benimsenmesini hızlandırmak için tasarlanmış olmasına rağmen, Kunz, birçok yeni kullanıcının mevcut gas maliyetleri ile DeFi alanına girmesinin korkutucu bir tecrübe olduğunu belirtti.

Güncelleme, DeFi popülaritesini beklemiyordu. Bu nedenle, herkesin dahil olabileceğinden emin olmak için altyapının baştan aşağı yenilenmesi gerekir. Kunz bu konu hakkında şunları söyledi:

Her şeyi yeniden düşünmelisiniz. Akıllı sözleşmeleri koda taşıyabilirsiniz, fakat bu ölçeklenebilir bir durum değildir. Ölçeklendirebilmek için standartlar oluşturmanız ve Ethereum 2.0’a benzer NEAR gibi yeni mimarilere dayalı protokoller geliştirmeniz gerekiyor.

Mounir, Ethereum 2.0 ölçeklenebilse bile bunun gerçekleşmesinin çok uzun süreceğini söyledi. Gecikmenin nedeni esas olarak güvenlik sistemlerinden kaynaklanıyor. Çekirdek ekip, ne kadar kripto olduğunu göz önüne aldığında, Ethereum 2.0’ı başlatmadan önce yeterince güvenli olduğundan emin olmalıdır.

Kunz, Mounir ve Kumanovic, tüm projelerin Ethereum 2.0’a geçmesinin pratik olmadığı konusunda ise hemfikir:

Bunun çalışabilmesi için, tüm uygulamaların tek bir platforma taşınması gerekmekte. Büyük projeler fikir birliğine sahip olabilir, fakat kendi gündemleri olan diğer projeler için bu durum zor olacaktır. Birlikte çalışabilirliği sağlamak için yeni köprülerin inşa edilmesi gerekmekte.

Son Yazılar

Exit mobile version