Muhabbit

Ethereum Madencileri, Yaklaşmakta Olan The Merge’ü Hasarsız Atlatabilecek Mi?

Ethereum ekosistemini bekleyen The Merge, yalnızca blockchain ağının havuz sistemini etkilemeyecek, madencilerin hayatını derinden sarsacak.

ethereum madenciler düşünceli

ethereum madenciler düşünceli

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, milyonlarca insanın hayatını alt üst etmeye devam ederken, birçok Ukraynalı nispeten pasif ve az bakım gerektiren güvenilir bir gelir kaynağına yöneldi: Ethereum madenciliği.

Yıllar boyunca Ethereum ağı, “madencilik” adı verilen yoğun enerji tüketen bir süreçle blockchain’in kripto para birimi olan ETH’yi üretmek için binlerce kişiye bağımlıydı. Bu süreçte bireyler veya “madenciler,” karmaşık algoritmaları çözmek için bilgisayar gücüne başvurarak birbirleriyle yarışmaktaydı. Bu yarışların galipleri, blok ödülleri olarak bilinen ETH’lerini alıyorlardı.

Bireysel Ethereum madencilerinin bilgi işlem güçlerini bir araya getirmelerini ve karları bölmelerini sağlayan lider bir hizmet olan f2pool’un Finans ve İş Geliştirme Başkanı Da Liang, “Savaş nedeniyle tüm Ukraynalı madencilere sıfır madencilik masrafı imkanı tanıdık.” dedi. 

“Ukrayna’da çok sayıda gerçek, bireysel madenci olduğunu gördük… Köylerde yaşıyor ve tüm ailelerini desteklemek için birkaç GPU çalıştırıyorlar.”

Ancak, öyle görünüyor ki söz konusu Ukraynalılar ve diğer binlerce madenci yakında faturaları ödemenin başka bir yolunu bulmak zorunda kalacak. Ethereum ağında uzun zamandır beklenen bir güncelleme olan “The Merge”, Ethereum madenciliği uygulamasını sona erdirecek. Her ne kadar şimdiye dek defalarca kez ertelenmiş olsa da, daha önce “Ethereum 2.0” olarak anılan The Merge, 2022 yılının sonuna kadar gerçekleşecek gibi görünüyor.

Bu tarih hızla yaklaşırken, çoğu madenci için bir zamanlar yalnızca korkulan bir varsayım olan bir ihtimal, artık kaçınılmaz bir sona dönüştü: Yaşamlarını Ethereum madenciliği yaparak kazananlar ne yapacak? Nereye gidecekler?

Bu sorunun cevabı kime sorulduğuna göre değişiyor.

Kazakistan’da bir kripto para madencilik çiftliği

Şirketler ve Bireysel Madenciler Aynı Şartlara Tabi Değil

The Merge yaklaştıkça, Ethereum madencilik topluluğunda bireysel madencilerin (madencilik havuzları) kaynaklarını koordine etmeye yardımcı olan şirketler ile bireysel madencilerin kendileri arasında bir bölünme ortaya çıkıyor.

Bu durum, yakında Ethereum madenciliğinin yerini alacak sistemle ilgili. Madenciler şu anda büyük miktarda bilgi işlem gücü vaat ederek yeni ETH oluşturabilirken, The Merge’den sonra, doğrulayıcı olarak bilinen ağ katılımcılarının blokları doğrulamak için büyük miktarlarda önceden var olan ETH’yi taahhüt etmeleri gerekecek.

Böylece daha fazla ETH oluşturacak ve stake ödülleri kazanacaklar. Ethereum Vakfı’na göre, hisse kanıtı olarak bilinen bu süreç, geleneksel Ethereum üretiminin %99 daha çevre dostu bir versiyonu olacak. Ayrıca, bu versiyon yeni ETH verilmesini azaltacak ve daha küçük bloklar halinde ödüller verecek.

Madencilik havuzları için söz konusu geçiş o kadar da büyük bir sıçrama olmayacak. Havuzlama şirketleri, bilgisayar gücü üretme işini hiçbir zaman kendileri yapmadı ve bu nedenle de, yakında tarihe karışacak olan madencilik donanımına asla para yatırmadılar. Ancak, bu şirketler, kaynakların havuzlanmasını koordine etmek, yeni müşteriler sağlamak ve binlerce mevcut müşteriyi mutlu etmek için gerekli altyapıya yani insan sermayesine sahip.

Bu nedenle, önde gelen Ethereum madencilik havuzları, daha fazlasını yaratmak için birçok bireysel “staker’ın” ETH’sini koordine eden ve birleştiren organizasyonlar olan stake havuzlarına geçiş yolunda hâlihazırda oldukça iyi durumda.

Önde gelen bir stake havuzu olan Stakefish’in Protokol Başkanı Daniel Hwang, “[Madencilikten staking’e geçiş] iş geliştirme, müşteri hizmetleri, çekirdek geliştiricilerle iletişim, müşteri ekipleri, ve yazılım gerektiriyor” sözleriyle sürecin gereksinimlerini dile getirdi. Stakefish, ikinci en büyük madencilik havuzu olan f2pool’un kardeş şirketi olarak dikkat çekiyor; iki şirket uzun zamandır Ethereum madenciliğinden stakinge geçişi ve bunu yapmak için insan kaynaklarını paylaşmayı ve koordine etmeyi planlıyor. Hwang şu anda her iki şirkette de görev yapıyor.

En büyük Ethereum madencilik havuzu olan EtherMine da staking’e geçiyor. Şirket, bir staking havuzu hizmeti olan EtherMine Staking’in beta sürümünü şimdiden piyasaya sürdü bile.

Ethermine ve f2pool ikisi birlikte an itibarıyla Ethereum madenciliğine yönlendirilen tüm hash gücünün neredeyse yarısını oluşturuyor.

EtherMine ve f2pool gibi şirketler, bir ücret yapısıyla çalışır ve bireylerden havuzlarına katılım için ücret alır. Bu iş modelinin de madencilikten staking’e geçiş sürecinden etkilenmeyeceği ifade ediliyor.

Ethereum madencilik

Bireysel Ethereum Madencilerini Zorlu Bir Süreç Bekliyor

Ancak, bu havuzları oluşturan madenciler ve diğer bağımsız Ethereum madencileri için geçiş süreci çok daha farklı ve zorlu olacağa benziyor.

Madencilik havuzlarına orta düzeyde özel bilgisayar gücü göndererek ya da devasa madencilik donanımı çiftliklerini bağımsız olarak denetleyerek Ethereum madenciliğinden kazanç sağlayan kişiler pahalı donanım ekipmanlarına yani artık ihtiyaç duymadıkları bir teknolojik kaynağa sahipler ve insan sermayesi gibi bundan sonra değerli olacak bir kaynaktan da yoksunlar.

Proof of stake, eski madencilik ödüllerinin yerini alan stake ödülleri şeklinde en küçük getirileri bile görmeye başlamak için minimum 32 ETH katkı gerektirir. Kayda değer bir kâr elde etmek için, bir doğrulayıcının bundan çok daha fazla ETH’yi kontrol etmesi ve rehin etmesi gerekir, bu da çoğu kişinin tasarrufunu fazlasıyla aşan bir miktardır. Esasen, staking’in kayıp madencilik gelirinin boşluğunu yeterince doldurmaya başlaması için, bağımsız madencilerin kendi stake havuzlarını oluşturmaları ve sürdürmeleri gerekir ve bu pek de kolay başarılan bir durum değildir.

“Artık bir makineyi fişe takıp para kazanmak yeterli değil. Şimdi kabul görebilmek için tüm bu diğer hizmetleri de sağlamanız gerekiyor. Artık tam teşekküllü bir iş bu.”

Ethereum

Madencilikten Sonra Hayat Var Mı?

Bireysel madenciler, kendi stake havuzu işletmelerini yaratamıyorlarsa veya yapmak istemiyorlarsa, birkaç alternatif seçenekleri daha var. Örneğin, bu durumdaki madenciler, madencilik ekipmanlarını satabilir ve daha büyük bir şirketin bahis havuzuna katılabilirler.

Bununla birlikte daha genelleştirilmiş grafik işleme birimlerinden (GPU’lar) ve özelleştirilmemiş, artık işe yaramayacağı kesin uygulamaya özgü tümleşik devrelerden (ASIC’ler) oluştuğu sürece donanımlarını koruyabilirler ve diğer seçkin kripto paralardan birini üretmek için kullanabilirler. 

Daha büyük bir stake havuzuna fraksiyonel miktarlarda ETH katkısında bulunmak, bireyler için madenciliği şimdiye kadar olduğundan çok daha düşük getirili bir gelir kaynağına çevirecek. Ethereum Çekirdek Geliştiricisi Danno Ferrin’e göre bu durumun sebebi, “ekonomi eğrilerinin eğiminin önemli ölçüde farklı” olması.

Madencilerin Ethereum Classic, Ravencoin ve Ergo gibi mevcut donanımlarla potansiyel olarak kazabilecekleri diğer uyumlu kripto para birimlerine gelince, Ethereum’dan çok daha az talep gören bu paralar, azımsanmayacak ölçüde daha düşük kar marjları sunuyor.

Son iki yıl içinde pahalı madencilik donanımı satın alan Ethereum madencilerinden biri olan Da Liang’a göre bu durumda madencilerin ekipmanlarının maliyetlerini geri almaları imkansız olacak. The Merge sonrasında madencilik için uygun GPU uyumlu altcoinler de bu açığı kapatmakta muhtemelen başarısız olacaklar.

İlginizi çekebilir: Ethereum Madencilerinin Gelirleri Şaşırttı!

Peki, madencilik havuzları, staking’e nispeten sorunsuz geçiş yaparken, onları bu noktaya getiren madencilere ne olacak?

Da Liang, yeni stake havuzu katılımcıları ve madenciler arasında gözlemlediği çapraz geçiş eksikliğine atıfta bulunarak, “iki grubun müşterilerinin çok fazla örtüştüğünü düşünmüyorum” dedi.

Ethereum çekirdek geliştiricisi Micah Zoltu bu durumu şu sözlerle daha açık bir şekilde ifade etti: 

“Umudumuz doğrulayıcıların demografisinin madencilerden oldukça farklı olmasında yatıyor.”

Zoltu, bir stake havuzuna katılma sürecindeki donanım eksikliğini, henüz donanım almamış olanlar için bir fırsat olarak görüyor: “Doğrulama dediğimiz süreç bir ev bilgisayarında dahi yapılabilir. İlla ki özel donanıma ihtiyacınız yok.

Ancak EtherMine, mevcut madencilerini sürece dahil edebileceği ve onları yanında tutabileceği konusunda oldukça iyimser bir tutum sergiliyor. EtherMine’ın ana şirketi Bitfly’nin Butta takma adlı CMO’su, amaçlarının “mevcut madencilerimizi hem iş hem hisseler söz konusu olduğunda gemiye almak” olduğunu söyledi. Butta, aynı zamanda EtherMine’ın yeni stake platformuna yapılan para yatırma işlemlerinin çoğunun mevcut madencilerden geldiğinin de altını çizdi.

İlginizi çekebilir: Ethereum Test Ağı Merge Denemeleri, Emin Adımlarla İlerliyor

Bireysel bir Ethereum madencisinin bu şartlarda seçimi ne olursa olsun, yani ister madenciliğe devam etsin isterse de stake etmeye başlasın, Ethereum madenciliği sayesinde elde edilen geliri bu alternatiflerle elde edebilmesinin çok zor olduğu bilinen bir gerçek.

Da Liang’a göre aynı anda hem The Merge, hem de ayı piyasası gibi etkenler ekonomiyi etkinlerken madencilerin çok da fazla seçenekleri yok.

“The Merge’e kadar Ethereum madenciliği yapmaya devam edecekler.” 

Peki ya sonra? 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version