Muhabbit

Ethereum’da gas ücretleri düşerken, ETH yakma oranı dip yaptı!

Ethereum, günlük yakılan ETH miktarında belirgin bir düşüş yaşayarak yıllık en düşük seviyeye geriledi. Bunun temel nedeni ise azalan gas ücretleri.

Gas ücretleri şu anda 5 ila 10 gwei arasında seyrediyor. Bu da yılın en düşük seviyelerinden biri olarak kaydediliyor ve Ethereum ağındaki aktiviteyi etkiliyor.

Gas ücretlerindeki bu düşüşle beraber günlük ETH yakımında da belirgin bir azalma oldu. Dün yani pazar günü yakılan ETH miktarı sadece 610 Ether’e geriledi. Bu da Ethereum için rekor düşük bir rakam olan gas ücretlerinin minimum düzeyde kaldığının bir işareti.

Deflasyonist bir ağ yapısı, Ethereum ağ aktivitesinin artmasıyla mümkün

2024 yılının ilk dört ayı ile kıyasladığımızda günlük yakılan ETH miktarındaki bu düşüş çok belirgin bir seviyede. Geçen hafta Ethereum’un arzı %0,49’luk bir artışla enflasyonist bir yöne döndü. Ancak eğer ağ aktivitesi artarsa ve daha fazla ETH yakılırsa Ethereum tekrar deflasyonist bir yapıya dönecektir.

Ethereum’daki gas ücretlerinin düşüşü kısmen de olsa Layer 2 çözümlerine geçişin ve Dencun yükseltmesinin getirdiği blob işlemlerinin benimsenmesi gibi faktörlere bağlanmakta. Bu faktörler Ethereum’un ekonomik modelinin ve token arzının yönetimi üzerinde önemli etkilere sahip.

EIP-1559 olarak da bilinen Ağustos 2021’deki London hard fork’u, Ethereum’un ücret yapısını kökten değiştirdi ve yakılan ETH miktarını artıran bir ücret yapısı getirdi. Bu nedenle gas ücretlerindeki düşüşler Ethereum’un deflasyonist yönleri üzerinde etkiye sahip. The Block

Son Yazılar

Exit mobile version