Muhabbit

FinCEN, Yaptırımlardan Kripto Para Kullanarak Kaçınmaya Çalışan Rusya’ya Karşı Dikkatli Olunmasını İstedi!

FinCEN, kripto paraların, olası yaptırımlardan kaçış aracı olarak görülmeleri konusunda dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

ABD Mali Suçları Uygulama Ağı FinCEN, finansal kurumlara kripto paralar konusunda bir uyarıda daha bulundu. Kurum, kripto para birimlerinin, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatı ile ilgili yaptırımlardan kaçmak için kullanabileceği olası bir araç olarak görmeleri konusunda dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Yakın zaman önce yapılan açıklamada FinCEN, ABD merkezli finans kuruluşlarına, Rusya’nın ABD ve müttefikleri tarafından uygulanan yaptırımlardan kaçınmasının potansiyel bir yolu olarak kabul edilebilecek kripto para faaliyetlerini bildirmelerini hatırlattı. 

FinCEN’in ağustos ayından bu yana başkan vekili olan Him Das, konu ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

Rusya üzerinde artan ekonomik baskı karşısında, ABD finans kurumlarının hem devlet aktörleri hem de oligarklar dahil olmak üzere olası Rus yaptırımlarından kaçınma konusunda uyanık olması hayati önem taşıyor.”

Das ayrıca, şu an için kripto para gibi yöntemler kullanarak yaptırımlardan yaygın bir şekilde kaçıldığını görmeseler de, şüpheli faaliyetlerin hemen bildirilmesinin, ulusal güvenliğe ve Ukrayna’yı destekleme çabalarına katkıda bulunduğunu söyledi.

Rusya’ya Yaptırımlar Devam Ediyor

Birçok ABD’li yasa koyucu ve kuruluş, Başkan Joe Biden tarafından yakın zaman önce açıklanan yaptırımlardan kaçmak için kripto para kullanmaya çalışan Rusya merkezli bireyler ve bankalar hakkında açıklama yapmaya devam ediyor.

ABD ve AB milletvekilleri ayrıca, SWIFT ödeme ağından ve yaptırım listelerinde adı geçen büyük bankalarından darbe alan Rusya’nın, kripto para varlıklarını kullanma potansiyeline dikkat çekiyor. Hatta, Başkan Biden’in, Ukrayna’daki artan askeri duruma yanıt olarak bu yakın zaman içinde kripto para birimleri üzerinde kapsamlı bir düzenleyici çerçeve oluşturan bir yürütme kararını imzalayacağı bildirildi.

Bunun yanında Ukrayna’nın dijital dönüşüm bakanı Mykhailo Fedorov, sosyal medya üzerinden, kripto para borsalarına doğrudan başvurarak Rus kullanıcıların adreslerini engellemelerini istedi. 

Ancak Binance ve Kraken dahil olmak üzere birçok borsa, yasal bir zorunluluk olmadıkça Rusya’daki tüm kullanıcıların kripto paralarına erişmesini engellemek için tek taraflı olarak hareket etmeyeceklerini belirtmeye devam ediyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version