Muhabbit

FTX, Reddit İle Masaya Oturdu!

FTX, ayı piyasasına rağmen sürdürdüğü büyüme politikasını son olarak Reddit ile bir anlaşma imzalayarak devam ettirdi. 

ftx reddit

ftx reddit

FTX, ayı piyasasına rağmen sürdürdüğü büyüme politikasını son olarak Reddit ile bir anlaşma imzalayarak devam ettiriyor.

Anlaşmaya göre, kripto paraları fiat paralara dönüştürme platformu olan FTX Pay, Reddit ve Arbitrum ile entegre oluyor. Böylece kullanıcılar işlem ücretlerini Reddit’in “Topluluk Puanları” (Community Points) tokenları aracılığıyla fiat para kullanarak ödeyebilecek. 2020 senesinde geliştirilen Topluluk Puanları konsepti, blockchain tabanlı Reddit tokenları olarak kullanıcıların ödül toplamasına ve sosyal platform ile etkileşim kurmasına imkan sağlıyor. 

Reddit, perakende kripto para yatırımcıları tarafından tercih edilen bir platform. Nitekim, 2021 senesinde Reddit’te en çok görüntülenen konu kripto paralar olmuştu. Temmuz 2021’de Arbitrum bir yarışmayı kazanarak Community Points için bir Ethereum rollup’ı oluşturma hakkı kazandı. Söz konusu rollup’ın Ethereum’un ana ağında geliştirileceği ifade ediliyor. 

Topluluk Puanları, subredditlerin aktif üyeleri ödüllendirmesine veya yönetişim kararları almasına olanak tanıyor.

Tüm layer-2 rollup’ları gibi, Topluluk Puanları işlemleri de Ethereum üzerinde gerçekleşiyor. Reddit’in FTX ile iş birliğine gitmesinin sebebi de kullanıcıların Ethereum işlem ücretlerini fiat para ile ödemesini sağlamak. FTX Ventures Başkanı Amy Wu anlaşmadaki misyonlarını şu sözlerle açıkladı:

“Kullanıcıların Topluluk Puanları ile ağ üzerinde işlem gerçekleştirebilmek için ETH’ye ihtiyaçları var. FTX Pay onların buna sahip olmasını sağlayacak.”

reddit muhabbit

Reddit Blockchain Teknolojisini Kitlelere Tanıtmak İçin Büyük Bir Fırsat!

Topluluk Puanları şu an için yalnızca r/cryptocurrency ve r/fortnite subredditlerinde aktif olarak kullanılabiliyor. Ancak platform, Topluluk Puanları için bir bekleme listesine sahip. Reddit’in bu yeni teknolojisinde, nasıl ki çok oylanan postlar Karma ödülleri kazanıyorsa, aktif kullanıcılar da Topluluk Puanı kazanıyor. 

Temmuz 2022’de, r/cryptocurrency subredditine en çok katkıda bulunan kullanıcılar toplamda 3,774 “Moons” tokenı kazandılar. Diğer bir deyişle, yaklaşık 340 dolar elde ettiler. Reddit adına konuşan bir sözcü, Topluluk Puanları’nın yalnızca topluluk yönetişim ve “itibar puanları” açısından anlamlı olduğunu ifade etti ve tokenların satılmasının platformun kurallarına aykırı olduğunun altını çizdi. 

Arbitrum’un da geliştiricisi olan Offchain Labs CEO’su Steven Goldfeder, Reddit’in kripto para tokenları etrafında yeni kullanım alanlarının ortaya çıktığını görmeyi umduğunu dile getirdi.

“Tüm rollup ve güvenlik mekanizmasını oluşturduk, ancak başkalarının bu ekosistemde gelişmesine de izin veriyoruz. Topluluk Puanları’nı kullanan tek platform Reddit olmak zorunda değil. Başka platformlar da benzer bir konsept geliştirebilir. Örneğin, bir oyun geliştiricisi, “Bir oyun başlatıyorum ve oyunumdaki para birimi Reddit Topluluk Puanlarıdır” diyebilir.”

İlginizi çekebilir: FTX ve Bithumb Görüşmelere Başladı!

Reddit’in kripto para entegrasyonu bir Web2 şirketinin Web3 teknolojisini satın almasına tanık olunan son gelişme oldu. Söz konusu gelişme Instagram’ın NFT entegrasyonunu gerçekleştirmesinden yalnızca bir hafta sonra meydana geldi. 

“Reddit devasa bir topluluğa sahip. Nasıl blockchain’de bir milyar kullanıcı edinirsin? İşte böyle halihazırda var olan topluluklara entegre olup onlara blockchain teknolojisini getirerek.”

Daha fazla Borsa haberi için: Borsa Haberleri

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version