Muhabbit

“Gerçek Hacim” Listesine Yeni Borsalar Katıldı

Hacim listesinde kartlar yeniden dağıtılıyor.

Messari, farklı bir ölçüm sistemine sahip olan “gerçek hacim” listesine 10 yeni borsa ekledi.

Kripto verileri ve araştırma platformu olan Messari, hacim ölçüm metodolojisinin yenilenmesiyle birlikte “gerçek hacim” listesine 10 yeni borsa ekledi.

Messari, listenin herhangi bir şekilde wash trading durumlarını dahil etmeden borsaların sıralandığı bir metot oluşturduklarını ileri sürdü. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Bitwise’ın sağladığı raporda, geçtiğimiz aylardaki hacimlerin yaklaşık olarak %95’inin sahte olduğu ortaya çıkmıştı. Raporda bahsedilen ön onaylı borsalar ise şunlar: Binance, Bitfinex, Bitflyer, Bitstamp, Bittrex, Coinbase Pro, Gemini, itBit, Kraken ve Poloniex.

Fakat bu hafta yaşanan bazı değişimlerin sonucunda, Huobi, OKEx, Liquid, Bithumb ve UPBit hacimsel olarak ilk 10’a adını yazdırdı. Binance ise bu listenin başında yer alıyor. CoinMarketCap’in borsaların hacmini web trafiğine göre sıraladığı tartışmalı kararda bildiğiniz üzere Binance 1. sıradaydı. Görünüşe göre bu iki ortak liderlik, CoinMarketCap’in yaptığı araştırmalara güvenilirlik katıyor.

Messari CEO’su Ryan Selkis, yeni ölçüm sisteminin öneminden şu şekilde bahsetti: Bithumb, UpBit, CoinOne, Liquid, Huobi, OKEx gibi önemli ve büyük oyuncuların, sahip oldukları yüksek ticaret hacmine rağmen ve göz ardı edilen eski ölçüm birimine nazaran, yeni sistemimiz çok verimli çalışıyor dedi.

Yeni Bir Yaklaşım

Bu yeni sistemin doğruluğu 10 adet üçüncü – parti tarafından hazırlanmış istatistikler kullanılarak değerlendirildi. Bu değerlendirmede eklenen Kore ve Çin borsalarının gerçek hacimlerine yaklaşması için yaklaşık %50’lik bir hacim düşüşüne gittiği görüldü. Ayrıca borsaların gerçek hacimlerinin, işlem hacimlerinden yaklaşık %90 kadar düşük olduğu belirlendi ve bu yüntemin web trafiği analizinden daha iyi sonuçlar verdiğine karar verildi.

Selkis kullandıkları tekniğin, alternatiflerinden daha az hassas ölçümlere sahip olduklarını belirtti fakat çok daha doğru sonuçlar elde ettiklerini söyledi. Ayrıca Selkis, tekniğin düzenli olarak gözden geçirileceğini ve güncelleneceğini belirtti

Son Yazılar

Exit mobile version