Muhabbit

Güney Kore, Ele Geçirmiş Olduğu Bitcoin’lerin Satışını Tamamladı!

Hükûmetin bu satıştan 10,8 milyon dolar gelir elde ettiği bildirildi.

Güney Kore

Kore

Güney Kore’de 25 Mart tarihinde yürürlüğe giren yeni kripto para birimi yönetmeliği, hükûmetin elinde bulunan kripto paraları müzayede ile satışına imkan tanımış oldu.

Bilindiği üzere Güney Kore hükûmeti, yeni Finansal İşlemler Yasası kapsamında ülkenin kripto para birimi düzenlemesini güncelledi. Yeni yasa, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarına ilişkin kapsamlı bir kara para aklama karşıtı düzenleme çağrısında bulundu. Yasa kapsamında ayrıca kullanıcılarının KYC bilgilerini mutlaka yaptırmaları gerektiği bildirilmişti. Bunun yanında ülkelerdeki dijital varlık hizmet sağlayıcılarının da lisans alarak faaliyet göstermekle yükümlü oluğu açıklanmıştı.

01 Nisan Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, Suwon Bölge Savcılık Ofisi, kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilen Bitcoin’leri satarak 10.8 milyon doların üzerinde gelir elde etmiş oldu.

Yapılan açıklamada hükûmetin elindeki Bitcoin’lerin yeni düzenleme yürürlüğe girdikten sonra bir kripto para borsasına satıldığı bildirildi. Güney Kore savcısına göre, tüm gelir devlet kasasına yönlendirildi.

Güney Kore, 2017 yılında pornografik içerikli bir web sitesinin sahibi olduğu bildirilen hükümlünün elindeki Bitcoin’lere el koymuştu. O sırada ele geçirilen Bitcoin‘ler yaklaşık 238.000 dolar değerindeydi. Güney Kore hükûmeti, ele geçirilen dijital para birimleriyle ilgili izlenecek herhangi bir yasal talimat olmadığı için o zaman herhangi bir işlem yapamamıştı. Ama bu durum aslında hükûmetin işine yaramış görünüyor. Çünkü şu anki satıştan çok daha fazla gelir elde etmiş oldu.

Bu arada, ele geçirilen kripto para birimlerini satan tek ülke Güney Kore değil. Son aylarda Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülke, kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilen kripto para birimlerini sattı. Yine geçen yıl İrlanda hükûmeti bir uyuşturucu satıcısından ele geçirilen yaklaşık 86 Bitcoin’i açık artırmaya çıkarmıştı. 

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version