Muhabbit

Güney Kore’deki 6,5 Milyar Dolarlık Soruşturma Kimchi Premium Davasına Bağlandı!

Güney Kore’de devam eden Kimchi Premium soruşturması, 6,5 milyar dolarlık daha bir soruşturmaya eklendi.

Güney kore

Güney kore

Kripto para biriminden arbitraj yapan şirketlere bağlı şüpheli görünen denizaşırı 6,5 milyar dolarlık para transferinden dolayı Güney Koreli bankalar araştırılıyor.

15 Ağustos 2022 Pazartesi günü Asia Times’ın raporuna göre Mali Denetim Servisi (FSS), 2022 Haziran ayı sonunda büyük miktarda yurt dışına havale işlemi tespit ettikten sonra Güney Koreli bankaları soruşturma emri verdi.

Soruşturma sonucunda 2021 Ocak ile 2022 Haziran ayları arasında yurt dışına gönderilen 6,5 milyar doların çoğunun yurt dışına gönderilmeden önce kripto para hesaplarından geldiğini ve Koreli şirketlerin “Kimchi Premium” kullandığı ortaya çıktı.

Güney Kore’nin “Kimchi Premium”u nedir?

Borsalar arasında fiyat farkı her zaman olmuştur. “Kimchi Premium” bundan referans alarak kurulmuş bir platformdur. Güney Koreli yatırımcılar için, ABD dolarını ülke içine veya dışına çıkarmak zor ve çok zaman alıyor. Zaman alan işlemler, biriken talebe sebep oluyor ve bu da Bitcoin fiyatında bir yükselişe sebep oluyor.

Koreli düzenleyicilerin kripto paraları araştırmaları ve başlatılan soruşturmalar sonrasında borsalar arasındaki fiyat farkı büyük oranda düştü. 2022 yılı başında “Kimchi Premium”daki Bitcoin fiyatı diğer borsalardan %21,5 daha fazlaydı. Günümüzde ise fiyat farkı %3,37’e kadar düştü.

Woori Bank ve Shinhan Bank gibi ülkenin önde gelen bankalarından gelen rapora göre, havale edilen paranın çoğu ilk önce yerli kripto para borsalarından Koreli şirketlerin çeşitli kurumsal hesaplarına aktarılıyor.

Yerel gazete Asia Times, yatırımcıların büyük miktarda paralar ile “Kimchi Premium” platformundan yararlandığını ve sonrasında elde ettikleri kazançları yurt dışına gönderdiğini belirtti. Ayrıca haberlere göre ismi verilmeyen bazı şirketlerin çalışanları da bu işlemi kara para aklama faaliyetleri yürütmek adına kullandığı için tutuklandı.

FSS, bu yöntem aracılığıyla yurt dışına gönderilen paraların beklediklerinin 2 katı olduğunu açıkladı. Asia Times’ın haberine göre FSS, soruşturmasına yurt içi bankalarını da katacak. Büyüyen soruşturma yurt dışına gönderilen para miktarının da artmasına sebep olabilir.

FSS’nin, Woori ve Shinhan bankalarına büyük miktarda yurt dışına para gönderimine izin verdiği için yaptırım uygulaması bekleniyor. FSS Başkanı Lee Bok-Hyeon konu hakkında gazeteye şunları söyledi:

“Yabancı borsa işlemlerini ciddiye alıyoruz ve bu alanda yaptırımlar olması kaçınılmaz.”

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version