Muhabbit

Güney Koreli Dev Emeklilik Fonu, Bitcoin ETF’sine Yatırım Yapacak!

Fonun, bir kripto para borsa yatırım fonu (ETF) aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmak istediği bildirildi.

Güney Kore

Güney Kore kripto para

Güney Kore’nin kamu emeklilik fonu olan Kore Öğretmenler Kredi Birliği’nin (KTCU), bir kripto para borsa yatırım fonu (ETF) aracılığıyla Bitcoin’e yatırım yapmak istediği bildirildi.

Yerel haber ajansı The Korea Economic Daily tarafından yayımlanan habere göre, Güney Kore’deki en büyük kurumsal yatırımcılardan biri olan KTCU, 2022’nin ilk yarısında saf bir Bitcoin ETF’sine veya Bitcoin bağlantılı ETF’lere yatırım yapmayı düşünüyor.

İlginizi çekebilir: ETF Nedir?

Habere göre ayrıca KTCU, Güney Koreli varlık yönetimi şirketi Mirae Asset Global Investments’ınkiler de dahil olmak üzere birkaç Bitcoin ETF ürününe yatırım yapmayı düşünüyor. Hatırlanacağı üzere şirket, Nisan 2021’de Kanada’daki yan kuruluşu Horizons ETF’ler aracılığıyla Bitcoin vadeli işlemlerinin değerini izleyen iki ETF başlatmıştı.

KTCU’dan bir yönetici, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kore’nin Mirae Asset Global Investments gibi varlık yöneticileri tarafından iyi yapılmış kripto para bağlantılı bazı ETF ürünleri olduğu için, yerel varlık yöneticilerine danıştıktan sonra ETF ürünlerine yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Yetkili ayrıca, temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na bir Bitcoin ETF başvurusunda bulunan Mirae Asset’in yan kuruluşu Global X ETF’lerin bir Bitcoin ETF’sine potansiyel yatırımdan bahsetti.

Yatırım Fonları Kripto Paralara Yöneldi

KTCU, yönetim altındaki 40,2 milyar dolarlık varlıkla Güney Kore’deki en büyük ikinci kurumsal yatırımcı konumunda. Emeklilik fonu, yatırımlarının %40’ını alternatif varlıklara, %10’unu yurtiçi ve %9’unu uluslararası hisselere ayırmış durumda. 

Haber, küresel emeklilik fonlarının Bitcoin ve sektördeki büyük şirketler gibi kripto para birimlerine yatırım yapmakla giderek daha fazla ilgilenmeye başladığı bir dönemde geliyor. 

Hatırlanacağı üzere geçen hafta da, Houston İtfaiyecileri Yardım ve Emeklilik Fonu’nun 25 milyon dolarlık Bitcoin ve Ethereum satın aldığı bildirildi. Kanada’nın Ontario Öğretmen Emeklilik Planı Kurulu tarafından da yakın zaman önce yapılan açıklamada, kurulun, büyük kripto para borsası FTX için 420 milyon dolarlık bir finansman turuna katıldığı bildirildi.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version