Muhabbit

Güney Koreli Mali Düzenleyicilerin Kripto Para Vergilendirmesi İle Mücadelesi Devam Ediyor!

Düzenleyiciler, vergilendirme para takibi konusunda adımlar atmaya devam ediyor.

Güney Kore

Güney Kore kripto para

Korea Times tarafından bu hafta içinde yayımlanan bir habere göre, Güney Kore’nin finansal düzenleyicileri kripto para vergilerini zamanında uygulamak için mücadele ediyor. 

Bilindiği üzere Güney Kore Maliye Bakanlığı, 1 Ekim 2021 tarihinden 1 Ocak 2022 tarihine kadar 2.5 milyon won’un (2.100 USD) üzerinde kazançlar için %20 oranında alınacak olan vergiyi erteledi. 

Uygulamada; 2.5 milyon Kore wonunu aşan gelirlere sahip olan vatandaşlardan, yüzde 20 oranında vergi alınacağı açıklanmıştı. Aslında Demokrat Parti, vergi yasasını 2023 yılına kadar ertelemeyi deniyor ve bunun için önerilerde bulunuyordu ama Maliye Bakanı Hong, kripto para vergilendirmesinin en kısa zamanda yürürlüğe girmesi gerektiğini belirterek, 2022 senesine işaret etti.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Hong Nam-ki’ye göre, daha fazla gecikme yaptırım eylemlerini tehdit ediyor. Ancak muhalefet partisi, mevcut vergilendirme mekanizmasının hazır olmadığını iddia ederek, 1 Ocak başlangıç ​​tarihini daha da ertelemeye çalışıyor. 

Borsalar Araştırma Altında

Bunun yanında yerel finansal hizmetler komisyonunun da token listeleme ve listeden çıkarma uygulamalarını araştırdığı söyleniyor. Başkan Koh Seung-beom, özellikle önde gelen kripto para borsası Upbit‘in listeleme ücretlerinde aldığı yüksek ücretler ile ilgileniyor. 

Güney Kore’nin kripto para ticaret pazarı, özellikle ülke nüfusuyla orantılı olarak, artmaya devam ediyor. Düzenleyiciler ve kanun koyucular, kaldıraçlı ticaret olmak üzere kripto para alanına giderek daha fazla dikkat etmeye başladı. Oldukça katı kuralların da uygulandığı ülkede, hatırlanacağı üzere OKEx ve Binance gibi birkaç büyük uluslararası kripto para borsasının Güney Kore şubelerini bu tarz katı kurallardan dolayı kapattığı biliniyor.

Şu an ise alınan güvenlik tedbirleri kapsamında ülkede faaliyet gösteren 29 kripto para borsası, istenen şartları kısmi olarak yerine getirebilmiş durumda. Bu 29 platformdan sadece dört tanesi kullanıcılarına resmi para birimi desteği sunabilecek. Geriye kalan 25 platform ise sadece kripto para ticareti sunacak.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

 

Son Yazılar

Exit mobile version