Muhabbit

Güney Koreli Yetkililer, Terra Çöküşüyle Bağlantılı Kuruluşlara Baskın Düzenledi!

Güney Kore’nin ulusal vergi dairesinin, Terraform Labs ve Do Kwon’a vergi kaçakçılığıyla ilgili 78 milyon dolar ceza kestiği bildirildi.

Güney Kore’deki Terraform Labs soruşturmasında yedi kripto para borsası da dahil olmak üzere toplam 15 şirket için arama ve el koyma emrinin uygulandığı bildirildi.

Yerel haber ajanslarından gelen bilgilere göre bugün (20.07.2022) yayımlanan bir raporda, Seul Güney Bölge Savcılığı Ortak Mali ve Menkul Kıymet Suçları Soruşturma Ekibi; Upbit, Bithumb, Coinone, Korbit ve Copax’ın ile birlikte Terra’nın çöküşüyle bağlantılı diğer şirketlere baskın düzenledi. Yetkililerin, yaklaşık 200.000 Koreli yatırımcının tokenlardan dolayı ciddi fiyat devalüasyonu yaşadığı ve ardından da mayıs ayındaki çöküş ile birlikte zarara uğradığı, TerraUSD (eski adıyla UST) ve Terra (LUNA) yani şimdiki adıyla Luna Classic (LUNC) işlemleriyle ilgili veriler elde ettiği bildirildi.

Terra çöküşündeki ve UST’deki depegging’den (UST’nin 1 dolara sabitlenememesinden) dolayı mağdurlardan bazılarının yerel hukuk firması L.K.B. & Partners’i bu iş için atadığı bildirildi. Şirket, sahtekarlık yaptığı iddiasıyla Terraform Labs ve kurucu ortağı Do Kwon’a karşı açılan davada mağdurları temsil edecek. Ayrıca savcılığa şikayette bulunan 100’den fazla kişinin yaklaşık 8 milyon dolarlık zarara uğradığı da gelen bilgiler arasında.

İlginizi çekebilir: Güney Koreli Hukuk Firması, TerraForm Kurucusu Do Kwon’a Dava Açıyor!

L.K.B. & Partners’tan bir sözcü, “Söz konusu davalılar, yatırımcıları çekmek için Luna ve Terra coinlerin, tasarım hataları ve algoritmadaki kusurlar hakkında yatırımcıları uygun şekilde bilgilendirmediler” dedi.

İlginizi çekebilir: LUNA ve UST Krizinin Arkasındaki İsim Do Kwon Kimdir?

Tüm bunlara ek olarak; UST ve LUNA’nın çöküşünden sonra Güney Kore’nin ulusal vergi dairesinin, Terraform Labs ve Do Kwon’a vergi kaçakçılığıyla ilgili 78 milyon dolar ceza kestiği bildirildi. Ülkedeki milletvekilleri ise Do Kwon’u, Terra’nın çöküşü ve UST’nin depegging’i ile ilgili konuşmak için bir meclis oturumuna davet ettiler.

Terraform Labs’in merkezi Güney Kore’de olmasına rağmen tokenlarının çöküşü kripto para endüstrisi alanında çok geniş yankılar uyandırdı ve kapsamlı etkilere neden oldu. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde, UST ve LUNA çöküsünden etkilenen yatırımcılar 44 milyon dolarlık fon kaybettikleri iddiasıyla ”yield generation uygulaması Stablegains’e” karşı yasal işlem başlatacaklarını ifade ettiler.

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Kimdir Haberleri için: Kimdir Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version