Muhabbit

Halving Madencilerin Maliyetlerini İki Katına Çıkaracak

Bazı Bitcoin yatırımcılarına göre, giderek yaklaşmakta olan halving, net olarak Bitcoin fiyatını yukarılara taşıyacak.

Halving, madencilerin maliyetlerini iki katına çıkaracak. Bazı Bitcoin yatırımcılarına göre, giderek yaklaşmakta olan halving, net olarak Bitcoin fiyatını yukarılara taşıyacak. Bu yatırımcılar en önemli sebebin, madencilerin katlanacağı maliyetin iki katına çıkması olarak görmekte.

TradeBlock tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, Nisan sonu yada Mayıs başı gibi gerçekleşmesi beklenen halving ile birlikte, madencilik maliyetlerinin ortalama 12.525 dolara yükseleceği öngörülüyor. Bu rakam şu sıralar 6.851 dolar seviyelerinde seyretmekte. Bu rakam neredeyse şu sıralardaki maliyetin iki katına tekabül etmekte.

Yapılan tahmin şu sıralardaki fiyatın çok üzerinde bulunuyor. Bu noktada madenciler böyle bir zararı kabul edemezler. Aynı zamanda fiyatın yukarı dönmemesi halinde madencilik karlı bir iş olmaktan tamamen çıkmış olacak.

Halving işlemi Bitcoin algoritmasında, enflasyona karşı bir hareket olarak oluşturuldu. Bu fikir kripto para biriminin arzının her zaman öngörülebilir ve belirli bir seviyede kalmasını sağlıyor. Bu da talepten daha yüksek bir arzın ortaya çıkmasını engellemiş oluyor. Bu sistem de anlaşıldığı üzere, günümüzdeki merkez bankalarının kullandığı sistemin tam karşıtı olarak ortaya çıkıyor.

JpMorgan Analistleri’ne göre ortalama Bitcoin madencilik maliyeti, kripto para biriminin gerçek değerini oluşturuyor. Farklı bir yaklaşım noktası olan analistler tezlerini şu örnekle destekliyor.

Bu işlemi Petrol sondaj makinelerinin maliyeti gibi düşünün. Piyasa fiyatındaki ani bir düşüş petrol fiyatını kararsız hale getirirse, fiyatlar tekrar yükselene kadar sondaj makineleri kontak kapatacaktır.

Bir başka varsayım ise TradeBlock’tan. Varsayıma göre madencilik işlemi için kullanılan bilgisayarların yaklaşık yüzde 30’u daha yeni teknolojilere geçiş yapacak. Geriye kalan yüzde 70 için madencilik, kardan çok zarar getirmeye başlayacak. Bahsedilen madenciler yeni nesil cihazlara geçiş yapmak durumunda kalacaklar. Ve dolayısıyla bu, yeni bir maliyet kalemi oluşturmuş olacak. Bu noktada yeni cihazlar maliyet dengelemesini sağlamış olacak olsa da alınan cihazların maliyeti ortaya çıkacak. Ağdaki hakimiyet adına kişilerin, bu değişimi gerçekleştirmesi zorunlu olacak.

Yaklaşan halving ile bir çok analist Bitcoin’de yükseliş bekliyor. Ve konula alakalı farklı referans noktaları verilmekte. Analistlerin beklentileri gerçek olacak mı yoksa Bitcoin bir süpriz ile mi karşımıza çıkacak hep birlikte göreceğiz.

Son Yazılar

Exit mobile version