Muhabbit

Hong Kong’taki Kripto ETF’leri: ABD Karşılaştırması ve Beklentiler

Hong Kong’taki yeni spot Bitcoin ve Ethereum ETF’lerinin salı günü beklenenden daha sönük bir başlangıç yaparak toplam işlem hacminde yalnızca 11,2 milyon dolarlık bir aktivite oluşturduğu belirtiliyor. Ancak Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas’a göre ABD’deki spot Bitcoin fonlarıyla karşılaştırılırken dikkate alınması gereken önemli bir uyarı var.

China Asset Management (ChinaAMC), Harvest Global ve Bosera/HashKey tarafından yönetilen Asya’nın ilk spot Bitcoin ve Ethereum borsa yatırım fonlarının (ETF’lerin), Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda hayal kırıklığı yaratan bir başlangıç yaptığı genel olarak kabul ediliyor.

Eric Balchunas: HK ile ilgili beklentileri düşürmeleri konusunda herkesi uyardık

Hong Kong Borsası verilerine göre, ChinaAMC’nin spot Bitcoin ETF’i liderliğinde altı yeni spot Bitcoin ve Ether ETF’i salı günü toplam 11,2 milyon dolarlık bir işlem hacmi kaydetti. Bu rakam ocak ayında ABD’de başlatılan spot Bitcoin ETF’lerinin ilk günkü 4,5 milyar dolarlık hacmiyle karşılaştırıldığında oldukça düşük. Ancak Hong Kong piyasasının daha küçük olmasına rağmen ihraççıların alım satım başlamadan önce varlıkları sıraya koyduğu ve bu durumun ABD’de ETF’lerin çıkışına kadar ertelendiği bir uyarıda bulunuluyor.

Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, “HK ile ilgili beklentileri düşürmeleri konusunda herkesi uyarmaya çalıştık. Bununla birlikte sayıları yerelleştirirseniz bu BÜYÜK bir rakam: örneğin ChinaAMC Bitcoin ETF’si ilk günde 123 milyon dolar kazandı ve bu da onu halihazırda Hong Kong’ta son 3 yılda başlatılan 82 ETF arasında 6’ncı ve genel olarak ilk %20’ye yerleştiriyor” dedi.

Balchunas ayrıca “Bence bu lansmanla ilgili kafa karıştırıcı şeylerden biri ilk günkü varlıklar ile hacim arasındaki büyük fark. Görünüşe göre ABD’de işlem yapmadan önce AUM’ları vardı, ihraççılar önceden planlanan yatırımcıların ilk günde satın almasını tercih ediyor, böylece hacim etkileniyor ve bu da pazarlamaya yardımcı oluyor. Sonuçta aynı; bir yöntem paranızın karşılığını size daha fazla optik kazanç sağlıyor” şeklinde açıklama yaptı.

Spot kripto ETF’ler, Hong Kong’taki yerel yatırımcıların yanı sıra şehir dışındaki nitelikli yatırımcılar için de mevcuttur. Ancak Çin ana karasındaki yatırımcıların bu ürünlere yatırım yapmaları hala kısıtlı. ABD’deki spot Bitcoin ETF’lerinin aksine Hong Kong merkezli ETF’ler, ayni bir mekanizmaya izin vererek yatırımcıların ETF’leri satın almak veya satmak için doğrudan Bitcoin veya Ethereum kullanmalarına olanak tanıyor. The Block

Son Yazılar

Exit mobile version