Muhabbit

IEO’lar Sınıfta Kaldı! 2019 Karnesi Zayıf!

Kripto para meraklılarının hayatına hızlı bir giriş yapan IEO ‘ların (Initial Exchange Offering) 2019 karnesi hiç de parlak değil.

Teksas

Teksas anket

Kripto para meraklılarının hayatına hızlı bir giriş yapan IEO ‘ların (Initial Exchange Offering) 2019 karnesi hiç de parlak değil. Bitcoin fiyatının yükselişe geçtiği son aylarda IEO ile arzı yapılan dijital varlıklar adeta ezilmiş durumda. 2019 yılının sonuna kadar elinizde herhangi bir IEO projesi varsa muhtemelen şu an zarardasınız.

20 Aralık 2019 İtibariyle IEO Kar ve Zarar Oranları
Kaynak: Bitmex Research

Sosyal medyada da sert bir şekilde eleştirilen IEO ‘lar, bir dönem yatırımcılara umut verebilmeyi başarmıştı hatta bazı kişiler IEO ‘ların boğa pazarını getirebileceğini bile düşünüyordu ama o zamandan bu zamana toplanan veriler ışığında hazırlanan hiçbir grafik şu an yatırımcıların yüreklerine su serpemiyor maalesef.

IEO Nedir?

Initial Exchange Offering kavramının açılımı olan IEO, dilimize “ilk borsa arzı” ya da “başlangıç borsa arzı” olarak çevrilebilir ve Initial Coin Offering ile arasında çok ciddi farklılıklar bulunur, ICO ile arzı yapılan bir dijital varlıkla IEO ile arzı yapılan başka bir dijital varlığın en önemli farklılıkları olarak şunları not düşebiliriz:

ICO: Satışları proje sahibi kendi sitesinde gerçekleştirir. Marketing ve satış işlemlerinden direkt olarak projenin takımı sorumludur. Bu anlamda risk oranı çok yüksektir.
IEO: Satışlar bir borsadan kullanıcılara arz edilir. Marketing ve satış işlemlerini borsa üstlenir ve bu anlamda ICO ‘ya göre daha güvenilirdir.

ICO: Satış sonrası herhangi bir borsada listelenip listelenmeyeceği belirsizdir, proje sorumluları bu konuda ciddi çaba harcamak zorundadır.
IEO: Satış sonrası listelenme garantidir. IEO lansmanını sunan borsa, o dijital varlığı listeler ve bu anlamda da ICO ‘ya göre çok daha avantajlıdır.

IEO vs. ICO

Son Yazılar

Exit mobile version