Muhabbit

IMF Kripto Para ve CBDC’ler Hakkında Yeni Açıklamalarda Bulundu

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Washington’daki Atlantik Konseyi’nde paranın geleceği, kripto paralar ve merkez bankası dijital parası (CBDC) hakkında konuşma yaptı.

IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, Washington’daki Atlantik Konseyi’nde paranın geleceği, kripto paralar ve merkez bankası dijital parası (CBDC) hakkında konuşma yaptı.

Çoğunlukla CBDC hakkında konuşan Georgieva, dijital varlıkların hala deney aşamasında olduğuna dikkat çekti. Bu günlerin CBDC’nin erken günleri olduğunu, ayrıca nereye kadar ve ne kadar hızlı gideceğini tahmin edemediğini açıkladı.

IMF Genel Müdürü CBDC’ler hakkında şunları söyledi:

CBDC’ler akıllı bir şekilde tasarlanırsa özel dijital paralardan daha kullanışlı, daha güvenilir ve daha düşük maliyetli olabilir. Kripto varlıkların hatta iyi yönetilen düzenlemiş stablecoin’lerin bile CBDC karşısında şansı olmaz.

Dünya genelinde en az 100 ülke, merkez bankası dijital paralarını araştırıyor. Bunların arasında Bahamalar’ın Sand Dolar’ı ve Çin’in e-CNY’si dikkat çekiyor.

Georgieva ayrıca konu hakkında şunları söyledi:

IMF bu konuyu her ayrıntısı ile araştırıyor. Hatta üyelerimize teknik destek de veriyoruz. CBDC’lerin fonlarla birlikte çalışılabilir olduğunu ve borsa deneyiminde büyük rol oynadığını göstermek istiyoruz.

Georgieva bazı ülkelerin CBDC konusunda ileride olduğunu ve onların merkez bankalarının yaşadığı hatalardan ders çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.

IMF’ye göre CBDC konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Genel Müdür Kristalina Georgieva konu hakkında açıklamalarına şu şekilde devam etti:

CBDC’ler için evrensel bir durum olamaz. Çünkü her ekonomi birbirinden farklı. Bundan dolayı her ülkenin merkez bankası ülkenin ihtiyaçlarına ve durumlarına göre CBDC’yi şekillendirecek.

CBDC’lerin tasarımında finansal istikrar ve gizlilik unsurlarının çok önemli olduğuna dikkat çeken Georgieva, birçok ülkede gizlilik konusunun CBDC kabulünü durduğunu açıkladı. Buradaki görevin politika yapıcılarda olduğunu dile getirerek “İstikrar ve gizliliğin doğru oranda karıştırılması hayati önem taşıyor.” dedi.

Georgieva son olarak da CBDC tasarımının, gelişiminin ve kurallarının bu neslin elinde olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Paranın tarihi yeni bir döneme giriyor. Ülkeler dijital para çıkarmaya çalışırken geleneksel paralarından ve finansal sistemlerini korumaya çalışacaklar. Bu da farklı dijital paraların çıkmasına sebep olacak.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version