Muhabbit

IMF: Nijerya’nın CBDC Projesi eNaira, Bazı Riskler Barındırıyor!

IMF, kara para aklama risklerinin yanı sıra Nijerya’nın CBDC’si ile ilgili siber güvenlik endişelerini de dile getirdi.

nijerya btc

nijerya btc

Merkez bankası dijital para biriminin (CBDC), Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden daha güvenli olduğunu belirten Uluslararası Para Fonu (IMF) yeni açıklaması ile yatırımcıları şaşırttı.

Kısa süre önce açıklama yapan IMF, Nijerya’nın eNaira’sının kara para aklama riskleri oluşturabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Yapılan bu yeni açıklama şaşkınlıkla karşılanırken, daha önce güvenli bulduğu CBDC’ler hakkında bu defa risklerden bahsetti.

IMF raporunda ayrıca, kara para aklama risklerinin yanı sıra Nijerya’nın CBDC’si ile ilgili siber güvenlik endişeleri de dile getirildi.

İlginizi çekebilir: CBDC Nedir?

Bu ay yayınlanan bir IMF raprounda yer alan bilgilere göre, sınır ötesi ödemeler için eNaira kullanmak kara para aklama ve terörizmi finanse etme riskini taşıyor. 

Bu nedenle, IMF Nijerya Merkez Bankasını mevcut kara para aklamayla mücadele ve terörizmin finansmanıyla mücadele protokollerinin yanı sıra geniş tabanlı risk değerlendirmeleri yapmaya davet etti.

IMF her ne kadar eNaira’yı riskli bulsa da aslında Nijerya’nın CBDC’si, katı güvenlik önlemleri ve günlük işlem limitleri ile biliniyor.

Bu kapsamda banka hesabı olmayan kişileri kapsayan en düşük katmandaki müşterilerin, günde yalnızca 120 ABD dolarına eşdeğer harcama yapabilmesine izin veriliyor.

Bunun yanında daha üst katmanda bulunan müşterilerin ise günlük limitleri 487 ile 2.438 dolar arasında değişiyor.

eNaira’ya Olan Talepte Düşüş Yaşanıyor

Nijerya Merkez Bankası (CBN), bankaların, yılın başlarında kripto para borsalarına hizmet vermesini yasakladıktan sonra Ekim 2021’de eNaira‘yı tanıttı. 

Tanıtımın yapıldığı ilk ayda CBN, yaklaşık 500.000 müşterinin dijital para cüzdanını indirdiğini açıkladı. İlk üç ayda toplam işlemlerde yalnızca 188 milyon naira (450.000 $) değerinde işlem yapıldığı belirtildi. Ancak bu miktar ilk zamanlara göre biraz azalmış durumda.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version