Muhabbit

İngiltere Merkez Bankası ve FCA, Dijital Menkul Kıymetler Sandbox’ını başlatıyor!

İngiltere Merkez Bankası (BOE) ve Mali Davranış Otoritesi (FCA), Birleşik Krallık’taki finansal piyasalarda dijital varlıkların benimsenmesini kolaylaştırmak amacıyla oluşturulan Dijital Menkul Kıymetler Sandbox’ının (DSS) ilk aşaması için 2024 sonbaharını hedefliyor.

Birleşik Krallık’ta faaliyet gösteren şirketler, Dijital Menkul Kıymetler Sandbox sayesinde artık blockchain ve dağıtılmış defter ağları gibi yeni teknolojileri test etme şansı yakalayacak. Ancak, desteklenmeyen kripto varlıklar ve türev sözleşmeler bu kapsam dışında kalacak.

Ayrıca BOE ve FCA, Birleşik Krallık Dijital Menkul Kıymetler Sandbox‘un işletilmesine yönelik önerileri değerlendirecek.

FCA İcra Direktörü Sheldon Mills, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Dijital Menkul Kıymetler Sandbox’ının, düzenleyici değişiklikleri test etmenin daha etkili ve iş birliğine dayalı bir yolunu sağlayarak düzenlemeleri şekillendirmeyi amaçladığını belirtti. Ayrıca, bu girişimin Birleşik Krallık’ın finans merkezi olarak lider konumunu güçlendirmeye yardımcı olacağını vurguladı.

Dijital Menkul Kıymetler Sandbox’ı, FCA tarafından geliştirilen Digital Sandbox’ın ilk aşamalarındaki firmalara destek sağlamak amacıyla Ağustos 2023’te başlatılan benzer bir girişimden farklılık gösteriyor.

Şirket başvuruları sonbaharda

Önemli bir aşama olan Dijital Menkul Kıymetler Sandbox’ı için başvuruların 2024 sonbaharında açılması planlanıyor. Başvuruların kabul edilmesinin ardından, başvuru sahipleri erken bir dönemde sandbox girişimine katılacaklar.

BOE Finansal Piyasa Altyapısı İcra Direktörü Sasha Mills, Dijital Menkul Kıymetler Sandbox’ının, finansal piyasa süreçlerindeki değişikliklere güvenli bir şekilde adapte olmayı öğrenmek için önemli bir araç olduğunu belirtti. Mills ayrıca, DSS’nin gelecekteki yeniliklere ve rekabetçi iş modellerine olanak sağlayarak Birleşik Krallık finansal sisteminin özel sektör yeniliklerinden faydalanmasına yardımcı olacağını ifade etti.

The Block‘un haberine göre; Dijital Menkul Kıymetler Sandbox’ının, dijital varlıkların finansal piyasalarda ticaretinin, takasının ve kullanımının daha hızlı ve ucuz yollarını açabileceği ve gelecekte kalıcı düzenlemelere yol açabileceği belirtiliyor.

Son Yazılar

Exit mobile version