Muhabbit

İran, CBDC Projesinin Pilot Çalışmalarına Başlayacak!

Merkez bankası, dijital riyal planının devam ettiğini belirtti.

İran

İran

İran merkez bankası, yeni başkanının yerel medya temsilcilerine yaptığı açıklamada, yakın gelecekte dijital para projesinin pilot aşamasına başlamak için hazırlanıyor. 

Yakın zaman önce göreve başlayan İran Merkez Bankası ( CBI ) Başkanı Ali Salehabadi, İran’ın ulusal kripto para biriminin (CBDC) yakında pilot çalışma aşamasına gireceğini açıkladı. 

Milletvekilleriyle ilk görüşmesinden sonra gazetecilere konuşan üst düzey yetkili, düzenleyicinin şu anda girişimle ilgili potansiyel riskleri ve faydaları araştırdığını söyledi. Merkez bankası başkanı Salehabadi ayrıca bankanın ve hükümetin kripto para birimleri konusundaki pozisyonlarını netleştirmek için özel bir çalışma grubu oluşturulacağını söyledi.

“Pilot deneme, Para ve Kredi Konseyi tarafından onaylandıktan sonra başlayacak.”

Konu ilgili yer alan bir raporda, üç yıl önce CBI’ın ülkenin bankacılık otomasyonu ve ödeme hizmetleri ağını işleten yan kuruluşu olan Bilişim Hizmetleri Şirketi’nin bağımsız bir dijital para birimi geliştirmekle görevlendirildiği belirtiliyor. Raporda ayrıca İslam Cumhuriyeti’nin ulusal itibari parası olan riyalin dijital versiyonunun özel bir blok zinciri üzerinde geliştirildiği belirtiliyor.

Ancak tüm bu gelişmeler ile ilgili kamuoyuna, bir “dijital riyal” planının başladığı ve devam ettiğine dair, projenin ilerleyişi hakkında herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Yetkililer, İran’ın dijital parasının CBI tarafından dolaşıma sokulan dijital bir para birimi olacağını ve küçük, nakitsiz işlemler için kullanılabilecek merkezi olmayan bir kripto para birimi olmayacağını vurguladılar.

Düzenleyici Kurumlar Birlikte Hareket Edecek

İran medyasında konu hakkında çıkan haberlerde, dijital para birimi duyurusunun yanı sıra, merkez bankasının yeni yönetiminin ve Meclis üyelerinin, CBI ile ilgili mevzuatta reform yapmakla görevli ortak bir komisyon kurmayı kabul ettiği belirtiliyor. Komisyon üyelerinin, merkez bankasının faaliyetlerini düzenleyen yasayı güncellemek için uzun zamandır beklenen bir planı hızla sonuçlandırması bekleniyor.

Tahran’daki yürütme makamları, kripto para yatırımı ve ticaretinin üzerine giderken, yalnızca bankaların ve lisanslı kurumların, ithalatta yapılacak ödemelerde kullanılmasına izin veriyorlar. Ancak milletvekilleri bu kısıtlayıcı politikalara karşı çıkarak daha esnek düzenlemelerin İran’ın ABD liderliğindeki yaptırımları atlatmasına ve ekonomisini canlandırmasına yardımcı olacağına inanıyorlar.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version