Muhabbit

İran’ın Bitcoin İlgisi Scam Projeleri Beraberinde Getirdi!

Çinli yetkililer tarafından yapılan açıklamada borsanın Çinli yatırımcıların, önemli yatırım fırsatları sunularak çekildiği iddia ediliyor.

bitisis

İran’lı kripto para borsası Bitisis, scam olduğu iddiasıyla inceleniyor.

Çinli yetkililer tarafından yapılan açıklamada borsanın Çinli yatırımcıların, önemli yatırım fırsatları sunularak çekildiği iddia ediliyor.

Ortadan kaybolan kripto para borsası, tüm alım-satım işlemlerini durdurduktan hemen sonra tüm fonlarını 3 farklı cüzdana çekerek ortadan kaybolmuş durumda. Borsa yetkililerinin diğer borsalarda bulunan hesapları ise yakın mercek altında.

Ek olarak borsa yetkililerinin benzer başka borsalar ile de ilişkili olduğu belirtiliyor.

Arbitraj Fırsatı İle Yatırımcılar Borsaya Çekildi

8BTC’nin açıklamalarına göre yatırımcılar Bitisis’e referanstan elde edilen pay ve üst düzey arbitraj fırsatları yaratılarak çekilmiş durumda. Bitisis, Çinli sosyal medya uygulamaları olan Baidu, Zhihu ve Tieba üzerinde gerçekleştirdiği agresif reklam politikaları sayesinde yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Yayınlanan raporda borsanın farklı medya kanalları üzerinden de siteye trafik çekmek için üst düzey arama motoru optimizasyonları geliştirdiği ve uyguladığı belirtiliyor.

Paritelerin özenle oluşturulması sebebiyle borsaya Bitcoin (BTC) yatıran kişilerin Tether’a (USDT) ulaşabilmeleri için öncelikle Bitcoin’lerini borsanın kendi tokeni olan IRRT’e çevirmeleri gerekiyor. Daha sonrasında IRRT’ler USDT’ye çevirilebiliyor. Bu durum ise scam borsaya büyük bir fayda sağlıyor.

Fakat kullanıcıların kripto paralarını IRRT’e çevirebilmeleri ve çekim yapabilmeleri için borsa üzerinde gerekli, sayısız doğrulama işlemlerini tamamlamaları gerekmekte.

Kullanıcılar ise doğrulama işlemlerini tamamlamak ile uğraşırken bir anda borsanın işlemlerini askıya aldığı ile ilgili bir e-posta alıyorlar.Tam o andan itibaren ise yatırımcılar için sonun başlangıcının “start”ı veriliyor.

Çin Merkezli Olabilir

8BTC’ın yayınladığı raporda borsa yetkililerinin Çinli olabileceği de belirtiliyor. Çünkü borsa operasyonları uzun bir süre Alibaba’nın servisleri üzerinden gerçekleştirmişti.

Çin Polisi Bitisis’in yetkililerinin Çin’de birçok borsa işleten bir organizasyonun parçası olma olasılığı değerlendirdiklerini  belirtmiş durumdalar.

Benzer bir pazarlama taktiği Venezuela merkezli scam borsa Bit-Ven tarafından da kullanılmıştı. Bu sebeple Bitisis’in, Bit-Ven ile ilişkili olabilileceği polisler tarafından derinlemesine araştırılıyor. Henüz ortaya çıkarılmış bir kişi ya da grup ise bulunmuyor.

Son Yazılar

Exit mobile version