Muhabbit

İspanya’dan 12 Kripto Para Şirketine Uyarı: “Kayıtsızsınız!”

İspanya, kayıtsız kripto para şirketlerini uyardı.

ispanya btc muhabbit

ispanya btc muhabbit

İspanya’nın Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu, aralarında hacimce büyük kripto para borsalarının da bulunduğu 12 kripto para şirketi için uyarı bildirisi yayımladı.

Uyarı bildirisinde, yetkili birimlerde kayıtları bulunmayan yatırım hizmetleri sağlayıcı şirketlerin “kapatılacağı veyahut yasaklanacağı” bilgisi yer almıyor. İspanya’nın Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu’nun sadece idari yetkileri mevcut. Yani uyarı bildirisinde yer alan şirketlere yaptırım uygulayamıyor.

Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu herhangi bir yaptırım uygulayamadığı için de yaptırım uygulanması adına yargı mercilerine başvurabilir.

İspanya Hangi Şirketleri Uyardı?

İspanya’nın yerel kripto para haber sitesi CriptoNoticias’e göre İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu’nun uyarı bildirisinin sebebi sadece yönetici ve yatırımcıları uyarmak oluyor.

Uyarı bildirisinde yer alan şirketlerden bazıları:

Küresel Ölçüde Düzenleyici Baskısı Artıyor

Kripto para birimleri tüm dünyada yatırımcılardan ilgi görmeye devam ederken, düzenleyici birimlerin de ilgisini çekmeye devam ediyor. Birçok ülke kripto para sektörünün düzenlenmesi, yasal para birimi olarak kabul edilmesi için çeşitli yasa tasarıları hazırlıyor.

Bununla birlikte dünya üzerindeki tüm düzenleyici birimlerin kripto para sektörüne olumlu bir şekilde baktığı şeklinde bir görüş maalesef ki bulunmamaktadır. Çin gibi kripto para madenciliğini yasaklayan ülkeler, Rusya gibi kripto para sektörünü “kötüleyen” paylaşımlar yapan ülkeler de bulunmaktadır.

Ülkemizde de kripto paraların bir ödeme aracı olarak kullanılması Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayımladığı yönetmelik ile yasaklanmıştır. Bununla birlikte kripto paralar dijital varlıklar, kripto varlıklar olarak kabul edilmiş ve hizmet sağlayıcıları MASAK kontrolüne girmiştir.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version