Muhabbit

İsveçli Kripto Madencileri 90 Milyon Dolarlık Vergi Faturasıyla Karşı Karşıya

İsveç

İsveçli kripto madencileri, İsveç Vergi Dairesi’nin (Skatteverket) yaptığı araştırmaların ardından ağır bir vergi faturasıyla karşı karşıya. Kurum 2020 ve 2023 yılları arasında 21 kripto madencilik şirketini inceledi. Ve bunların 18’inin vergi avantajlarından yararlanmak için eksik veya yanıltıcı bilgi verdiğini tespit etti.

Bu firmalar, işlemlerinde değer eklenmiş vergi (VAT) ödemekten kaçınmak için yanlış iş açıklamaları yapma, madencilik ekipmanlarında ithalat vergilerini atlatma ve madencilik gelirlerinde gelir vergisini bildirmeme gibi taktikler kullandılar. Bu durum ülke için önemli vergi kayıplarına yol açtı. Ve vergi otoriteleri şimdi şirketlerden 990 milyon İsveç kronu, yani 90 milyon doları aşan bir ödeme yapmalarını talep ediyor. Bu tutar, 932 milyon kron ödenmemiş VAT ve yaklaşık 57.9 milyon kron vergi cezalarını içeriyor.

İsveçli Kripto Madencileri Vergi Denetiminde

Kurumun açıklaması, bu eylemlerin etkisini vurgulayarak, bu tür uygulamaların vergi kaçırma ve yanlış VAT ödemeleri, bildirilmemiş kripto varlıkları ve diğer vergi ile ilgili sorunlar nedeniyle ülkeden vergi gelirinin çıkışına yol açtığını belirtti.

Son Yazılar

Exit mobile version