Muhabbit

Jamaika Merkez Bankası: “CBDC İşlemlerini İzlemek İçin Mahkeme Kararı Gerekli!”

Jamaika Bankası, merkez bankası dijital para birimlerini izlemek için mahkeme kararının gerekli olduğunu dile getirdi.

cbdc jamaica muhabbit

cbdc jamaica muhabbit

Jamaika’nın merkez bankası Jamaika Bankası, merkez bankası dijital para birimlerini izlemek için mahkeme kararının gerekli olduğunu dile getirdi.

Bugün (18 Ağustos 2021) yerel haber sitesi Jamaican Observer’da yer alan habere göre ülkenin merkez bankası Jamaika Bankası (BOJ), “müşteri korumalarının” gelişen teknolojiye rağmen dijital dolar takibini yapmayı imkânsız hâle getirdiğini ifade etti.

Yasal engellerle merkez bankası dijital para birimlerini izlemenin zorluğuna değinen Jamaika Bankası, ekonomik analiz ve değerlendirmeler için yalnızca genel verilerin toplanabileceğini ekledi.

“Müşterilerin gizliliği ve veri koruması nedeniyle bu bilgiler Jamaika Bankası veyahut başka herhangi bir makamla paylaşılamamaktadır.”

Jamaıka bankası

Jamaika Bankası CBDC’nin üretilmesi için gereken teknolojiye sahip olmasından dolayı bir miktar maliyet tasarrufu olmasını beklemekte.

Geçtiğimiz hafta Jamaika Bankası, mevduat kabul eden kurumlara ve yetki verilmiş ödeme hizmeti sağlayıcılarına yönelik bir pilot programı devreye sokmuştu. Programın bir parçası olarak merkez bankası toplamda 1,5 milyon dolar değerindeki ilk merkez bankası dijital para birimini, Dijital Dolar’ı basmıştı.

Programın ardından bugün (18 Ağustos 2021) çıkan habere göre merkez bankası dijital para birimi, perakende satıcılar arasındaki ödeme köprülerini iyileştirirken, likidite sorunlarıyla mücadele ederek, yetersiz banka ve hizmet alanları için düzenlenmiş ödemelere daha iyi bir erişim sağladı.

CBDC Yarışı Devam Ediyor!

Tüm dünyada merkez bankası dijital para birimi çıkartma yarışı tüm hızıyla devam ediyor. Çin bu yarışı önde götürüyor olsa da dünyanın dört bir köşesinden CBDC projeleri gelmekte.

Güney Kore Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde CBDC için pilot platform oluşturmak üzere Samsung ile anlaştığını duyurmuştu. Bu anlaşma ile Samsung’un Galaxy serisi telefonlarından birine sahip olan kullanıcılar, CBDC testine katılabilecek.

Nijerya Merkez Bankası da geçtiğimiz ay CBDC çalışması yaptığını açıklayan merkez bankalarından biri olmuştu. 1 Ekim tarihinde CBDC pilot uygulamasının başlatılacağını açıklayan Nijerya Merkez Bankası, hükümet tarafından heyecanla bekleniyor.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version