Muhabbit

Japonya Merkez Bankası Başkanı: CBDC İçin Hazırlıklı Olmak Gerekiyor!

Ülke bu baharda CBDC üzerinde deneylere başlayacak.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda 16 Mart 2021 tarihinde yapmış olduğu bir açıklamada, merkez bankasının kendi dijital para birimini çıkarması için kapsamlı bir şekilde hazırlanması gerektiğini bildirdi.

Kuroda, BOJ’un 2021 yılı bahar ayalarında merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerinde deneylere başlayacağını söyledi ve kalkınma hızını artıran diğer merkez bankaları ile aynı çizgide kalma kararlılığının sinyalini verdi.

Bir seminerde verdiği demeçte Kuroda, BOJ’nin şu anda CBDC ihraç etme planı olmasa da, merkez bankalarının kendi dijital para birimini çıkarma ihtiyacı ortaya çıkana kadar boşta beklememesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kuroda, CBDC’ler konusunda geride kalmamanın önemli olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı:

 “Genel ödeme sistemlerinin istikrarını ve verimliliğini sağlama açısından, koşullardaki değişikliklere uygun bir şekilde yanıt vermek için kapsamlı bir şekilde hazırlık yapmak önemlidir.”

Bilindiği üzere Japonya Merkez Bankası, geçen Ekim ayında yaptığı bir açıklamada 2021 yılında kendi dijital para birimini nasıl çalıştıracağını denemeye başlayacağını ve diğer merkez bankalarının hızlı özel sektör inovasyonunu yakalama çabalarına katılacağını söylemişti. Yine yakın zaman önce Japonya Merkez Bankası CBDC’ye büyük ihtiyaç duyulması durumunda hazırlanacak olan bir fizibilite çalışmasını başlatılacağını açıkladı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC)’nin fizibilitesine ilişkin yapılacak olan bu çalışmanın hem özel hem de kamu sektörünün kullanımına uygunluğu üzerine yoğunlaşacağı bildirildi.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version