Muhabbit

Kaliforniya Eyaleti, İşsizlik Ödeneklerindeki Dolandırıcılıkları, Blok Zinciri Teknolojisi İle Çözmek İstiyor!

Blok zinciri teknolojisi kullanılarak, dolandırıcılık faaliyetlerinin önlenmesi amaçlanıyor.

abd bitcoin

abd bitcoin

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti Meclis Üyesi, eyalet toplantısında yaptığı bir açıklama ile istihdam sektöründeki dolandırıcılık krizleriyle başa çıkmak için blok zinciri teknolojisinin uygulanmasını önerdi.

Bu kapsamda bir yasa tasarısı hazırlandığını belirten yetkili, tasarının şu anda, teknoloji sektörüyle ilgili konulardan sorumlu olan yasama organı tarafından incelendiğini belirtti.

Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diğer birçok eyalet gibi, sayısız sahte işsizlik yardımı vakasının merkezi haline geldi. Bölgede yaşayan bazı dolandırıcılar, başkasına ait işsizlik ödemelerini çalmak için mağdur kişilerin kimliğine bürünüyor. Yani normalde yardımlardan yararlanamayacak durumda olan kişiler, kimlik dolandırıcılığı ile bu ödemeleri kendileri alıyor.

Elde edilen raporlara göre bu haksız kazancı elde eden kişiler arasında, serbest meslek sahipleri ve hapishane mahkumları da bulunuyor. Hatta işin boyutu öyle arttı ki devlet yetkilileri, idam cezasına çarptırılan suçlular da dahil olmak üzere, hapishanede olan insanlar adına en az 810 milyon dolarlık yardıma onay verdi.

Bilindiği üzere, işsizlik ödeneği, Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından kontrolleri dışındaki koşullar nedeniyle işsiz kalan kişilere dağıtılan maddi yardım olarak geçiyor. İşte devlet tarafından verilen bu parayı haksız yere elde etmek için çeşitli dolandırıcılık faaliyetlerine başvurulmaya devam ediliyor.

Los Angeles Times tarafından yayımlanan bir habere göre, Ekim 2021 itibarıyla Kaliforniya, bu haksız işlemler sonucunda en az 20 milyar dolar kaybetmiş. Bu miktar, 2020 COVID-19 salgınının başlangıcından bu yana daha da artmış durumda.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı yetkililer, blok zincirinin böyle sorunlarla mücadelede çok faydalı bir araç olabileceğine inanıyor. 

Blok Zinciri Kamu Alanında da Yaygınlaşıyor

Kaliforniya eyaleti, yönetim faaliyetlerinde blok zinciri teknolojisini uygulamayı düşünen ilk bölge değil. Son dönemlerde birçok dünya ülkesi ve bu ülkelere ait yerel bölgeler blok zinciri teknolojisini kullanmaya başladı. Bunların en eskileri arasında olan Estonya yer alıyor. Estonya hükümeti, 2017 yılında Ethereum blok zinciri üzerinde bir “e-ikamet” sistemi kurdu. Yine aynı yıl başka bir bölge, blok zinciri tapu sicil sistemini kullanmaya başladı. 

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version