Muhabbit

Kazakistan, Bitcoin Madenciliğinin Yol Açtığı Enerji Krizini Nükleer Enerji İle Çözmek İstiyor!

Ülkedeki elektrik tüketiminin yaklaşık %8 oranında artış yaşandığı bildiriliyor.

Kazakistan

kazakistan muhabbit

Bitcoin madencilerinin Çin’den Kazakistan’a göçü ile birlikte yaşanan enerjinin krizine Orta Asya ülkesi Başkanı çözümü nükleer enerjide buldu.

Bitcoin madencilerinin 2021 yılı boyunca Kazakistan’a olan göçü nedeniyle ülkedeki elektrik tüketiminin yaklaşık %8 oranında artış yaşadığı bildiriliyor. Financial Times’ın verilerine göre, Çin’in kripto para madenciliği üzerindeki baskısını takiben ülke bu yıl içinde şimdiye kadar Çinli şirketlerden en az 87.849 Bitcoin madencilik makinesi aldı.

Kazakistan Elektrik Şebekesi İşletme Şirketi ise talepteki bu önemli artışın, yerel elektrik arzında bir açıklığa yol açtığını ve güvenilmez elektrik hizmetlerine olan yönelmenin çoğaldığını belirtti.

Bu kapsamda da açıklama yapan ülkenin Cumhurbaşkanı Tokayev, nükleer santral inşa etmenin ülkesinin elektrik altyapısı üzerindeki stresi hafifletmeye yardımcı olacağını düşündüğünü söyledi.

“Geleceğe baktığımızda, bir nükleer santralin inşası hakkında popüler olmayan bir karar vermek zorunda kalacağız.”

Tokayev, teklifi Bitcoin madenciliği güç kullanımına bağlamazken, madencilerin ülkede tutulamamasının, bu madencilerin temsil ettiği tahmini 1.58 milyar dolarlık vergi gelirini de tehlikeye atabileceğini belirtti. Çünkü son zamanlarda yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle bazı madenciler ülkeyi terk etmeye başladı. Hatta son olarak Bitcoin madencilik şirketi Xive, Kazakistan’dan ayrılmak zorunda kaldı. Konu hakkında açıklama yapan Xive kurucularından Didar Bekbau, bu mevcut durumun şirketin madencilik çiftliğini kapatmaya zorladığını dile getirdi.

Bilindiği üzere Kazakistan’ın gücünün yaklaşık %88’i şu anda fosil yakıt yakan enerji santrallerinden geliyor. Bu durumu fırsat bilen madencilerin odak noktası haline gelen ülke, halihazırdaki enerji krizini çözmek için bir an önce yeni çözümler üretmeye başladı.

Çünkü Kazakistan şu anda 50 adet kayıtlı kripto para madenciliği şirketine ve bilinmeyen sayıda kayıtsız şirkete ev sahipliği yapıyor. Bu şirketlerden elde edilen vergi gelirlerini kaybetmek istemeyen Kazakistan, nükleer enerji seçeneğini gündeminde ilk sıraya almış durumda.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version