Muhabbit

Kripto Para Madencileri, Kazakistan’ın Enerji Akışını Zora Sokuyor!

Kripto para madencilerinin Kazakistan’ın toplam enerji üretim kapasitesinin yaklaşık %8’ini kullandığı belirtiliyor.

Kazakistan

kazakistan muhabbit

Bitcoin hash oranına katkı sağlayan en büyük ikinci yerleşim yeri olan Kazakistan’ın enerji konusunda sıkıntı yaşıyor.

Ülkenin, Çin’den birçok kripto para madencisinin ve düşük maliyetli elektrikten yararlanmak isteyen diğer madencilerin gelmesiyle başa çıkmak için çözüm aradığı belirtiliyor.

Reuters tarafından yakın zaman önce yayımlanan bir raporda, Kazakistan’daki hükümet yetkilileri konu ile ilgili endişelerini dile getirdi. Yetkililer, ülkedeki kayıtlı olmayan kripto para madencilerinin vergi ve diğer ücretleri ödememek için kayıtlı olanlara göre iki kat daha fazla güç tüketebileceğini tahmin ediyor. Bunun yanında, ülkedeki tüm kripto para madencilerinin Kazakistan’ın toplam enerji üretim kapasitesinin yaklaşık %8’ini kullandığı belirtiliyor.

Kazakistan’ın Enerji Bakan Yardımcısı Murat Zhurebekov, gerekli düzenlemelerin daha fazla ertelenmemesi gerektiğini dile getirdi.

Kazakistan ve ABD Madencilikte Başı Çekiyor

Bilindiği üzere Çin’deki hükümet baskısını takiben kripto para madencileri ülkeden çıkış yapmaya devam ediyor. Bunun sonucunda da hem Kazakistan hem de Amerika Birleşik Devletleri şu anda Bitcoin hash gücüne en çok katkıyı sağlayan ülkeler konumunda yer alıyor. Halihazırda en büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden olan BTC.com ve Canaan gibi dev şirketlerin madencilik havuzları, bu bölgelerde de faaliyet sürdürüyor.

Hatırlanacağı üzere Haziran ayında Başkan Kassym-Jomart Tokayev, Kazakistan’da yasal olarak faaliyet gösteren kripto para madencileri tarafından kullanılan enerjiye ek vergiler getiren yasayı imzaladı. Yasanın, Ocak 2022’den itibaren yürürlüğe girmesi planlanıyor ve kilovat saat başına 0,00233 dolarlık ek bir ücret getireceği bildiriliyor.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nden alınan verilere göre, Kazakistan temmuz ayı itibarıyla BTC ağı için ortalama aylık hash oranı payının % 18’inden fazlasını oluşturdu. Ayrıca elde edilen verilere göre, bazı tahminlerin Kazakistan’daki kripto para madenciliği gelirinin önümüzdeki beş yıl içinde 1,5 milyar dolara ulaşabileceği belirtiliyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version