Muhabbit

Kazakistan, CBDC İçin Halka Danışacak!

Banka, dijital para birimini benimsemenin potansiyel faydalarını araştıracak.

kazakistan

kazakistan

Kazakistan merkez bankası, devlet destekli bir dijital para birimini benimsemenin potansiyel faydalarını ve risklerini incelemeyi planlıyor.

Kazakistan Merkez Bankası (NBRK), 5 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, CBDC ile ilgili yürüteceği pilot projesi hakkında bir rapor yayımladı. Rapora göre banka, potansiyel bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında halka açık bir istişare başlattı.

Ayrıca raporda CBDC çıkarma amaçlarının ana sebebinin, ulusal ödeme sisteminin daha da geliştirilmesi ve benzersiz teknik özellikleri kullanarak nakit ödeme bağımlılığın azaltılması olarak gösteriyor. Merkez bankası ayrıca, CBDC’nin nakit veya nakitsiz ödemelerin yerine geçmeyi amaçlamadığını, bunun yerine mevcut ödeme çözümlerine paralel olarak kullanılan bir alternatif olacağını vurguladı.

NBRK, dijital paranın ödeme piyasasında rekabet gücünü artıracağını, finansal sistemin istikrarını güçlendireceğini ve ayrıca devlet destekli ödemelere kamuoyunun güvenini artırmaya katkıda bulunacağını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Teknoloji, en yüksek siber güvenlik standartlarını karşılayacak. Ayrıca tüketicinin korunmasına ve CBDC kullanıcılarının mahremiyetine özel önem verecek.”

Bu kapsamda yapılacak çalışmalar arasında ilk sırayı potansiyel bir CBDC ile ilgili faydalar ve riskler hakkında kapsamlı bir çalışma yapılması alacak. NBRK, finansal piyasa oyuncuları ve küresel ortaklarla işbirliği içinde, dijital para biriminin hedeflerini, ihraç ve dağıtım yöntemlerini, uygulanan teknolojiyi ve para politikasını, finansal istikrar ve ödeme ekosistemi üzerindeki potansiyel etkisini tanımlamayı da planlıyor.

Hatırlanacağı üzere, Kazakistan yetkilileri başlangıçta hükümetin kripto para madenciliğine yatırımı artırma planlarının yanı sıra Temmuz 2020’de ulusal bir dijital para birimi düşünmeye başladığını duyurmuştu.

Yerel yetkililer daha sonra dijital para biriminin Kazakistan’daki yolsuzlukla mücadelede çok önemli bir araç olma potansiyeline olduğuna da dikkat çekmişti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri iзin: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version