Muhabbit

Kimde ne kadar BTC var? Bitcoin ETF’ler, tüm Bitcoin’lerin yüzde 4’üne sahip!

BitMEX, dün (01.03.2024) son araştırma raporunu paylaştı. ABD’de spot Bitcoin ETF’ler onaylandıktan sonra, bu ETF’lerde bulunan toplam Bitcoin (BTC) 776 bin 464 adet. Bu da güncel piyasaya göre yaklaşık 47,7 milyar dolara tekabül ediyor.

Şu anda dolaşımda olan Bitcoin miktarı 19 milyon 640 bin olduğu için, ABD merkezli spot Bitcoin ETF’lerinde olan BTC toplamı dolaşımın yüzde 4’üne yakın.

Michael Saylor’ın MicroStrategy‘si şu ana kadar ABD’de elinde en fazla Bitcoin bulunduran şirket olma liderliğini koruyor. Ancak Bitcoin’in, ETF’ler aracılığıyla daha fazla yatırımcıya ulaşmasıyla varlık yönetimi şirketlerinin bu liderliği kısa sürede yakalaması muhtemel.

Ayrıca Wall Street’in finans devleri artık Bitcoin konusunda daha fazla ilgili ve hazinelerini her geçen gün önemli ölçüde genişletiyorlar. Özellikle en çok ilgiyi ve talebi çeken BlackRock’ın Bitcoin ETF‘i, elinde bulundurduğu toplam BTC açısından MicroStrategy’yi geride bırakma yolunda hızla ilerliyor.

GBTC’den çıkışlar, diğer ETF’lere kayarak piyasayı dengeliyor

Spot Bitcoin ETF’ler, ABD’de Grayscale‘in Bitcoin Trust’ı GBTC liderliğinde 11 Ocak’ta piyasaya çıktı. GBTC, daha önce piyasadaki tüm Bitcoin’in neredeyse %3,2’sini tek başına elinde tutuyordu. Yatırımcılar fonlarını Bitcoin karşılığında geri alamıyordu.

Bu yüzden kripto para piyasası kelimenin tam anlamıyla kan kaybediyordu. Ancak ETF’ler onaylandıktan sonra, GBTC’den yüksek işlem ücretleri nedeniyle yapılan çıkışlar diğer ETF fonlarına kaydı. Grayscale’in Bitcoin arzındaki payı şu anda %2,2’ye geriledi.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan MicroStrategy, şu ana kadar BTC arzının %0,98’ine sahip durumda. Bu da güncel piyasa değerine göre 11 milyar 880 milyon dolarlık 193 bin BTC anlamına geliyor.

Michael Saylor, hep yüklü Bitcoin alımlarıyla dikkat çekti ve piyasayı boğaya dönüştüren adam olarak tanınıyor. MicroStrategy, Ağustos 2020’de Bitcoin henüz 11 bin dolarken ilk alımını yaptı. MicroStrategy piyasanın büyük balinalarından ve yüklü satın alımlarıyla Bitcoin fiyatını yukarı yönlü etkileme gücüne sahip.

Kimde ne kadar Bitcoin var?

BitcoinTreasuries’e verilerine göre, ABD hükümetinin şu anda 215 bin BTC’si var. Dolaşımdaki Bitcoin’in %1,1’ini kontrol ediyor. ABD hükümeti, bu Bitcoin’lere Silk Road ve 2016’daki Bitfinex hack saldırılarıyla bağlantılı davalardan ceza kapsamında el koydu. Yaklaşık %10 kadar Bitcoin ise kripto para borsalarında.

Bitcoin’i yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya bağlı (hala mevcut olmayan) adreslerde, dolaşımdaki arzın %3 ila %5,6’sına eşdeğer olan 600 bin Bitcoin ila 1,1 milyon Bitcoin bulunmakta.

Chainalytics 2020 yılında yaptığı araştırmaya göre 3,7 milyon Bitcoin’in sonsuza dek kaybolma ihtimalinin olduğunu ve bunun da toplam BTC arzının %19’unun asla hareket edemeyeceği anlamına geldiğini belirtti.

Yine de spot Bitcoin ETF yatırımcıları (GBTC dışında), Bitcoin’in 47 bin doların altından 61 bin doların üzerine doğru sağlıklı yükselişi sayesinde kolektif yatırımlarında şu ana kadar iyi durumdalar.

Kaynak: Blockworks

Son Yazılar

Exit mobile version