Muhabbit

Venezuela’da Kripto Parayla Vergi Devri Başlıyor!

Venezuela 355 belediyesinden 305’inde vergi ödemelerinde, ülkenin resmi dijital parası Petro (PTR)’yu kabul edecek.

Kripto Parayla Vergi Devri Başlıyor!

Venezuela Petro (PTR) kullanımı konusunda radikal kararlar almaya devam ediyor.

Özellikle Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro olmak üzere birçok devlet yetkilisi Venezuela halkının, resmî kripto paraları Petro kullanımına teşvik etmek için birçok yolu kullanıyor. Petro benimsenmesi için Venezuela’ya yakıt için uğrayan uçaklara Petro ile uçak yakıtı alımı şart koşulmuştu. Venezuela vatandaşlarına Petro ile petrol alımında indirimler sağlanmıştı. Hatta zamanında Hugo Chavez kumarhane ve bahis mekanlarını kapatmış olmasına rağmen öğrencisi Maduro tarafından Petro akışını sağlamak için Petro kumarhanesi açılmıştı.

Bununla birlikte devlet dairelerinde maaşların Petro ile ödenmesi ve hatta ikramiyelerin Petro ile dağıtılması da konu olmuştu. Ancak şimdi durum biraz daha farklı. Venezuela’nın Bolivarcı Belediye Başkanları Konseyi, tam 305 belediyede geçerli olacak “Ulusal Vergi Uyum Anlaşması” adı verilen anlaşmayı imzaladı. Anlaşmada vergilerin ve yaptırımların tahsilatının Petro (PTR) dahil olmak üzere dijital para birimleriyle ödenmesi de yer alıyordu.

Venezuela’nın 335 belediyesinden 305’inde kabul edilen bu anlaşma kalan 30 belediyede teknoloji eksikliğinden yapılamayacak. Ayrıca kalan 30 belediye Nicolas Maduro rejimine muhalif partilerin yönetiminde. Yani gerekli fonun ve teknolojinin sağlanmaması siyasi bir olay. Bununla birlikte kalan 30 belediye vergileri, ülkenin resmî fiat para birimi Bolivar ile toplayacak.

Venezuela’nın Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, dijital bir danışma aracı yardımıyla tek bir vergi mükellefinin sicilinin uygulanmasından sorumlu olacak. Ayrıca şirketlerin kripto para ile vergi ödemeleri durumunda devletin bilgi ve hareket izleme sisteminin oluşturulmasından da sorumlu olacak. Başkan Yardımcısı Rodriguez;

“Geçtiğimiz Pazartesi günü başlayan esneklik haftası dahilinde ekonomik faaliyetlerin daha üretken ve kârlı olması için teşvik edilmesi, devletin idarî faaliyetlerini halkın hizmetinde daha verimli kullanmasını sağlamak için usullerin basitleştirilmesidir.”

Benimsenmesi için her türlü adımı atan Venezuela hükümetinin bir sonraki Petro (PTR) adımı merakla bekleniyor.

Son Yazılar

Exit mobile version