Muhabbit

Lending Nedir? Kripto Paralardan Pasif Kazanç Sağlamak

Kripto paralardan al-sat yapmadan kazanç sağlamak mümkün mü? Kripto paralarınızı kiralayarak (lending) pasif gelir elde edebilirsiniz.

lending

Kripto paralardan al-sat yapmadan kazanç sağlamak mümkün mü? Kripto paralarınızı kiralayarak (lending) pasif kazanç sağlayabilirsiniz.

Kaldıraçlı işlemler artık neredeyse popüler bütün borsalarda mevcut durumda. Kişiler, kontratlar aracılığı ile elindekinden daha fazla miktarda pozisyon açabilmekte. Fakat diğer yandan “borçlanarak” kontratsız işlemler de açılabilmekte. Bu işlem için coinlerin önceden temin edilmesi gerekiyor. Sizin de bu coinleri temin edebilmeniz için birinin coinlerini “lending”e bırakması gerekiyor. Aldığınız coinler karşılığı bu kişilere bir kira bedeli ödeyerek margin işlem açabiliyorsunuz. Bu sayede de coinleriniz üzerinden onları kiralayarak pasif gelir elde edebilmek mümkün.

Lending için Bitfinex, Poloniex, Crypto.com, Compound, Gate.io ve Nexo’yu kullanılan popüler platformlar olarak gösterilebiliriz.

Neredeyse tüm platformlarda “lending” sekmesine geçiş yaptığınızda spot market alış ve satışına benzer şekilde talep ve teklifleri gösteren bir tahta karşınıza çıkıyor.

Bu noktada coinlerinizi çok farklı sürelerde kiralayabilme imkanına sahipsiniz. Tamamen size kalmış bir durum. Fakat paranızı kiralayan kişi pozisyonunu erken kapatırsa veya likide olursa paranızın size erken dönüş yapma gibi bir durumu da bulunuyor. Bu durumu aldığınız krediyi erken kapatmaya da benzetebilirsiniz. Böyle bir durumda karşılaşıldığında ise kiralanan süre kadar coin hesabınıza geçmiş bulunuyor. Fakat eğer bu durumu farketmezseniz coinleriniz boşta kalabilir ve kira alıyorum zannederken hiçbir şey alamayabilirsiniz. Bunu durumu engellemek için de “kiralamayı otomatik tekrarla” işlemini önceden seçebilirsiniz. Böylece coinleriniz kiralamadan geri döndüğünde, aynı fiyattan tekrardan kiralama tahtasına emrinizi girmiş olursunuz.

Bear market sırasında al-sat yaparken zarar etme olasılığınız yüksek oluyor. Bu noktada stres olmak yerine garanti bir gelir elde etme şansınız da mevcut.

Bırakın coinleriniz sizin için çalışsın.

Lending kiraları hiçbir zaman sabit olmuyor. Kişi coinlerini kaç paradan kira vereceğine kendisi karar veriyor. Tabi coinlerin kiralanabilmesi için piyasa fiyatına göre kiraya verilmesi daha makul olabilir. Coinlerde oluşabilecek aşağı yada yukarı yönlü hareketlerde kiralama talepleri arttığından basit bir ekonomik terim olan arz-talep dengesi sebebiyle lending oranları bir anda yukarı fırlayabiliyor. Ya da hiç talep olmaz ise çok düşük orandan da lending gerçekleşebiliyor.

Yukarıda farklı platformların anlık lending oranlarınını bulabilirsiniz. Örneğin Algorand (ALGO) lending ücretleri yüzde 100 yükselmiş. Bu durum şu sıralar popüler olmasına ve yükseliş yaşamasına bağlanabilir. Tabi bunlar haricinde başka faktörler de bu durumu sebep olmuş olabilir.

Hold Ederken Kazanın

Eğer altcoinleri uzun dönem “hold” ediyorsanız lending sizin için iyi bir seçenek olabilir. Böylece zaten satmayı düşünmediğiniz coinler üzerinden bir kar elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Ek olarak lending oranlarını sıkı bir şekilde takip edebilirseniz zamanı geldiğinde coinlerinizi çok yüksek rakamlardan kiraya verme şansınız bulunmakta. Yaklaşık bir ay önce BitcoinSV’nin büyük bir yükseliş yaşadığı dönemde benzer yükseliş lending oranlarında da oluşmuştu. Aynı şekilde yükseliş dönemlerinde Ethereum Classic (ETC) Dash (DASH) gibi kripto paraların lending oranları yine zirve yapmıştı.

Son Yazılar

Exit mobile version