Muhabbit

MENA Bölgesi Nedir? Neyi Temsil Eder?

MENA kavramı, Orta Doğu (Middle East) ve Kuzey Afrika (North Africa) kelimelerinin kısaltmalarından oluşturulmuştur. MENA Bölgesi de, Kuzey Afrika’da Fas’tan başlayarak Orta Doğu’ya doğru uzanır

mena bölgesi nedir

mena bölgesi muhabbit

Çok uzun ve karmaşık olan bu konuyu ana hatlarıyla ele almaya özen gösterdim. Paylaştığım bağlantıların da daha detaylı bilgi isteyenlere yardımcı olacağını umuyorum.

MENA kavramı, Orta Doğu (Middle East) ve Kuzey Afrika (North Africa) kelimelerinin kısaltmalarından oluşturulmuştur. MENA Bölgesi de, Kuzey Afrika’da Fas’tan başlayarak Orta Doğu’ya doğru uzanır; Cezayir’iSudan’ı ve Libya’yı içine alarak Mısır’a, buradan da İran’a kadar uzanan bölge şu ülkeleri de kapsar; Suudi Arabistan YemenSuriyeTürkiyeÜrdünLübnanIrakKuveytMoritanyaBahreynBirleşik Arap EmirlikleriUmmanKatarTunus.

M — Middle

E — East

N — North

A — Africa

Aslında bölgenin standart bir tanımının olmadığını ve söz konusu coğrafyadaki diğer bazı ülkeleri de kapsadığını belirtelim; İsrail, Filistin, Azerbaycan, Afganistan… vs.

OPEC üyesi olan 14 ülkeden 7 si MENA bölgesinde yer almaktadır, fakat şunu da belirtmekte fayda var ki bu liste değişikliğe uğrayabilir. MENA bölgesindeki OPEC üyesi ülkeler listesi 2019 yılı itibariyle şu şekildedir; IrakİranKuveytSuudi ArabistanLibyaBirleşik Arap EmirlikleriCezayir.

 

Bölgedeki baskın dil Arapça, baskın din ise İslamdır.

Bölgedeki bir diğer önemli oluşum ise Körfez İşbirliği Konseyidir (Gulf Cooperation Council). GCCSuudi ArabistanKuveytBirleşik Arap EmirlikleriKatarBahreyn ve Umman’dan oluşur.

Kaynak: Menapay Whitepaper

Bölgedeki Bazı Ülkelerle Olan Ticaretimiz

Bölgedeki ülkelerle aktif olarak alış-veriş içerisindeyiz. Bazı ülkelerle yaptığımız ticaretin kaynak linklerini şu şekilde sıralayalım:

Fas ile Türkiye Ticareti

Tunus ile Türkiye Ticareti

Cezayir ile Türkiye Ticareti

Libya ile Türkiye Ticareti

Mısır ile Türkiye Ticareti

Sudan ile Türkiye Ticareti

Suudi Arabistan ile Türkiye Ticareti

Katar ile Türkiye Ticareti

Kuveyt ile Türkiye Ticareti

Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye Ticareti

Bahreyn ile Türkiye Ticareti

Sonuç olarak, genelde olumsuz haberlerle burnumuza sokulan MENA ülkeleriyle aslında çok canlı bir ticaret hayatımızın olduğunu görüyoruz.

MENA bölgesiyle ilgili bir başka kaliteli kaynak ise Worldbank a ait.

MENA bölgesi hangi ülkeler?

MENA bölgesinde kaç ülke var?

Türkiye MENA ülkesi mi?

Son Yazılar

Exit mobile version