Muhabbit

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor Bitcoin Hakkında Açıklama Yaptı: “HODL”

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor Bitcoin’den vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Bitcoin düşmeye devam ederken piyasa gözünü, elinde en fazla Bitcoin tutan şirket MicroStrategy’e dikti. MicroStrategy şirketi portföyünde 1,06 milyar dolarlık 129.218 adet BTC tutarak piyasanın %70’ini elinde bulunduruyor.

Şirket 2022 Mart ayında Silvergate Bankası’ndan Bitcoin satın alabilmek için 205 milyon dolarlık bir kredi almıştı. Bitcoin’in fiyatının 21.000 dolar altına düşmesinin MicroStrategy’nin kredisinde marj çağrısına sebep olması beklendi. Ancak şirket herhangi bir tepki vermedi.

Endişeler artarken MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, 14 Haziran 2022 Salı günü Twitter üzerinden açıklama yaptı:

“MicroStrategy bir Bitcoin stratejisini benimsediğinde, piyasa dalgalanmasını öngördü ve bilançosunu sıkıntıdan kurtulmaya devam edebilecek şekilde yapılandırdı.”

2022 Mayıs ayında BTC fiyatı 23.800 dolara düştüğünde attığı tweeti alıntılayan Saylor, acil durum planlarını özetleyerek, mevcut tüm BTC’nin kredi için teminat olarak kullanılması gerekse bile, mevcut nakit havuzunun orada bitmeyeceğini belirtti.

Bunların hepsinin piyasayı korkutmak amaçlı olduğunu vurgulayan Saylor ayrıca şunları söyledi:

“5 milyar dolarlık ödenmemiş teminatla başladık ve ona karşı 200 milyon dolar borç aldık yani bu %4’lük bir kredi-değer oranı. Bitcoin bu değerden %95 düşerse ek teminat göndermemiz gerekecek.”

Saylor, BTC fiyatının ancak 3.562 doların altına düşmesi sonrasında ek teminat eklemeleri gerektiğini belirterek böyle olası bir plan için de şirketin elinde daha fazla teminat olduğunu açıkladı.

İlginizi Çekebilir: Micheal Saylor Kimdir?

MicroStrategy CTO’su mayıs ayında açıklama yapmıştı

MicroStrategy CTO’su Phong Lee 2022 Mayıs ayında şirket hissedarlarına kripto para kış mevsiminin gelmediğini düşündüğünü duyurmuştu. Konuşmasında marj çağrısı için Bitcoin fiyatının 21.000 doların altına düşmesi gelmesi gerektiği belirten Lee fiyatın bu değere düşeceğini düşünmeden açıklama yapmıştı.

Silvergate Bankası’ndan alınan kredinin marj çağrısı için 410 milyon dolarlık tamamlayıcı teminat gerekiyor. Şirket CEO’su bu miktardaki bir teminatın hazır bulunduğunu açıkladı.

Ancak olası bir senaryoda 410 milyon dolarlık teminat ödenemediği durumda, şirketin yüklü miktarda BTC satması gerekecek. Bu da BTC fiyatının çok daha düşmesine sebep olacak. Saylor ve MicroStrategy şirketine göre ise böyle bir senaryo asla yaşanmayacak.

MicroStrategy’nin açıklamasından sonra gözler elinde en fazla BTC tutan 2. şirket olan Tesla’ya çevrildi. Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC yatırımı bulunuyor ve verilere göre şu anki kaybı 535 milyon dolar. Tesla CEO’su ve kripto para dostu Elon Musk ise düşen fiyatlar hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version